CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşurken Suriyelilere sahip çıkan ülkeye dolduran Erdoğan’a vicdan sorgulaması yaptı.

Reyhanlı’daki sivil şehitlerin ailelerine 270 lira ödendiğini açıklayan Kılıçdaroğlu “11 Mayıs 2013 Reyhanlı'da bir patlama oldu. 53 vatandaşımız hayatını kaybetti. Sorumlusu kim? Günahı kimin boynuna? Suriye'yi bu hale getirenler kim? Anne babalara bu sivil şehitler nedeniyle ne kadar ödeniyor biliyor musunuz? 270 lira ödeniyor” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında “Erdoğan milletin huzurunu parayla satan kişidir, tahsildardır”diyerek  gündeme dair açıklamalar yaptı.

5 Aralık 2017'de Erdoğan’ın “Ya biz ÖSO'nu ey Amerika seninle birlikte kurduk ya. Bunun adımını senden önceki Obama yönetimiyle beraber kurduk” sözlerini de hatırlatarak “Emperyal güçler ateşi elleriyle tutmazlar maşa kullanırlar. Emperyal güçlerin Orta Doğu'daki maşası Recep Tayyip Erdoğan'dır” açıklaması yapan Kılıçdaroğlu birçok konuda açıklama yaptı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kuruluşunda parmağı olduğunu itiraf eden Erdoğan’ın Suriyeli sorunu için gösterdiği ilgi ve alakanın sadece para için olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “15 Şubat 2018 dönemin başbakanı Binali Yıldırım tweet atıyor. '3.5 milyon Suriyeliyi ağırlıyor, ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve onların Avrupa'ya gelmesinin önüne geçiyoruz. Bunu yaparken terör örgütlerinin Avrupa'ya yayılmasının da önüne geçiyoruz' diyor. Akıl var mı? Aklın, vicdanın kabul edeceği bir olay mı bu?” dedi.

15 MİLYON 100 Bin Emekliye Destek Verilecek! 20 bin TL'ye kadar ödeme! Cumhurbaşkanı İMZALADI! 15 MİLYON 100 Bin Emekliye Destek Verilecek! 20 bin TL'ye kadar ödeme! Cumhurbaşkanı İMZALADI!

Mersin Haberleri - Suriyelilerin 'nargileli' deniz keyfi - Yerel Haberler

Ardından yaşanılan bu duruma sebep olan AKP iktidarının bulunduğu ülkede kendi vatandaşına tutumunu ise “11 Mayıs 2013 Reyhanlı'da bir patlama oldu. 53 vatandaşımız hayatını kaybetti. Sorumlusu kim? Günahı kimin boynuna? Suriye'yi bu hale getirenler kim? Anne babalara bu sivil şehitler nedeniyle ne kadar ödeniyor biliyor musunuz? 270 lira ödeniyor. 'Ben dünya lideriyim' diyor ya en son sırada bile olamazsın” diyerek anlattı.

Ayrıca Kılıçdaroğlu halen akıllarda soru işareti olarak kalan ve ayrıca iç acıtan Suriye’deki askerlerimiz konusunda ise “Gencecik Suriyeliler geziyorlar. Nisan 2017'de 'Bizim gencecik çocuklarımızı El-Bab'a göndereceğiz Suriye'nin gençleri Türkiye'de volta atacak bu benim vicdanıma dokunuyor' demişim. Çocuk olsan, kadın olsan anlarım. Evlatlarımız şehit ediliyor” dedi.