Yabancıya konut satışı yüzde 235,7 artarken yaşanan durum "Türklerin kendi vatanında ev alamamasının nedeni" olarak yorumlandı.

Yurtdışında yabancıya konut satışı yasaklanırken ya da kısıtlama getirilirken, Türkiye'de tam aksine  yabancıya konut satışında dev artışla devam ediyor.

Türkiye genelinde mayısta 122 bin 768 konut satılırken satılan konut sayısının bir önceki aya göre yüzde 7,73 azaldığı görüldü. Ancak "yabancılara yapılan" satışlarda ise geçen yıl mayıs ayına göre dev  artış yaşandı.

Yabancıya konut satışında geçen yıl rekor kırıldı - Ekonomist

Yabancılara yapılan konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre tam olarak %235,7 arttı.

Günün Eğlencesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Metro Seyahati Oldu! "Çek Panpa!" Günün Eğlencesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Metro Seyahati Oldu! "Çek Panpa!"

Türkiye genelinde konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 107,5 artarak 122 bin 768 olurken konut satışlarında İstanbul'un 22 bin 148 konut satışı ve yüzde 18,0 ile en yüksek paya sahip olduğu görüldü.

Satış sayılarına göre İstanbul'u 11 bin 497 konut satışı ve yüzde 9,4 pay ile Ankara, 7 bin 159 konut satışı ve yüzde 5,8 pay ile İzmir izledi.

Yabancıya konut satışı patladı: Vatandaşa ev almak hayal oldu!

Konut satışları ocak-mayıs döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37,7 artışla 575 bin 889 olarak gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %235,7 artması yaşanan korkunç durumun daha da kötü olacağı yorumlarını haklı çıkartır nitelikte oldu.

Kanada'da konut krizi: Yabancılara konut satışı yasaklanıyor - Ekonomi Haberleri EKONOMİ