İki senedir çıkan yangınlar ile ilgili sorular artarken en çok merak edilen yanan alanlara ve yanan ağaçlara ne olduğu... Konuya ilişkin bilgi ise CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban'dan geldi.

En son Muğla Marmaris içmeler Turunç mevkiinde ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılmış ve bir otel ile bazı villalara sıçrayan yangın büyük panik yaratmıştı. Yangın kısmen kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları sürerken ilk belirlemelere göre yangının neden çıktığı belli değildi.

SATTILAR

Marmaris'te orman yangını: 1 kişi hayatını kaybetti - Son dakika haberleri – Sözcü

Geçen yıl kurtarılmış bölge olarak kabul edilen mevkide çıkan yangınla ilgili Odatv'ye konuşan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise, "Yanan tomrukları yandaş firmaya 155 TL’ye verdiler. Yandaş firma çok uluslu şirkete tomrukları metreküpünü 730 Euro’dan yani 85 kat fazlasına sattı." sözleri ile hem konuya dikkat çekti hem de ortaya çıkan sorular ile birlikte alevlenen şüpheleri haklı çıkartmış oldu.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay yangın bölgesinin son durumuyla ilgili olarak "Yangın geçen yılki yangınlardan kurtarılmış bölge dediğimiz alanda meydana geldi ve şu an kontrol altına alındı ve soğutma çalışmaları yapılıyor. Alevlerin sıçradığı otelde tahliyeler yapıldı çok şükür can kaybımız yok.  Yaptığımız incelemelerde ilk belirtiler yangının trafodan kaynaklandığı yönünde gerçekten çok üzgünüz” dedi. 

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban Marmaris yangınıyla ilgili olarak yaptığı dikkat çeken açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Son dakika: Marmaris'te orman yangını: 1 kişi hayatını kaybetti

“Yanan tomrukları yandaş firmaya 155 TL’ye verdiler. Yandaş firma çok uluslu şirkete tomrukları metreküpünü 730 Euro’dan yani 85 kat fazlasına sattı. Yangından rant kovalıyorlar.”

“Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulundum ret ettiler. Yangınlardan rant elde eden bir iktidarla karşı karşıyayız”

"Bunun üzerine kalan yerlerle ilgili korunma altına alınması gerekli izleme ve gözetlemelerin görsel dijital ortamda yapılmasıyla ilgili başvuru yaptık ancak görevini yapamayan ayrılan bakan şunu söyledi: *Ormanlarda bir duman çıksa biz nereden çıktığını anında görüp müdahale edebiliyoruz*

Oysa devletin bütçesinden harcamalar yapılıp o sistemin çalışmadığı da net bir şekilde ortaya çıktı.

Kurtarılmış bölge ve yanmayan bölgelerle ilgili uyarımız şuydu. Tedbirlerin zamanında alınması, yangına müdahale edebilen helikopter ve uçakların alınması ve demirbaşa kayıt edilmesiydi.

Bunları çok geç yaptılar. Datça yangını oldu yani Temmuz ayını beklediler. İşte bu ormanlar açısından ciddi sıkıntıydı. Artık ne yazık ki yaşam alanlarında yangın çıkıyor.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Planlama yok, yangın koridorlarının açılmadığı net bir şekilde ortada. Buralar Orman Bakanlığı tarafından ne açılıyor, ne de temizleniyor. Durum böyle olunca da yangının çıktığı bölgeden diğer noktalara sıçrıyor. Yangına zamanında müdahale edemeyen, ormandaki süreci yönetemeyen yine bit iktidarla karşı karşıyayız.”