Yanmış tencereleri temizlemek bazen tam bir eziyet olabiliyor. Ancak bunun için de kolay yöntemler var. İşte Yanmış tencereleri temizlemek için 2 etkili yöntem…

Hepimiz ocağa bir tencere ya da tava koyduk, bir an için fazla uzağa baktık ve çıkarılması neredeyse imkansız olan yanmış bir leke ile karşı karşıya kaldık. Bu olaylarla ilgili hayal kırıklığını ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, endişelenmenize gerek yok çünkü tencerede oluşan yanığı ortadan kaldırmanın ve onu orijinal haline döndürmenin birden fazla yolu var!

Bugün tencere ve tavalardan lekeleri, kalıntıları ve yanmış yiyecekleri çıkarmak için en güvenilir 2 yöntemimi paylaşacağız. Ayrıca gelecekte bu tür karışıklıkların tekrarlanmasını önlemenize yardımcı olacak birkaç ek ipucu da haberimizde yer alıyor. İşte Yanmış tencereleri temizlemek için 2 etkili yöntem…

Bakan Işıkhan’dan 'Asgari Ücret' Açıklaması: ‘’Enflasyona Ezdirmeyeceğiz’’ Bakan Işıkhan’dan 'Asgari Ücret' Açıklaması: ‘’Enflasyona Ezdirmeyeceğiz’’

Yanmış tencere ve tavaları temizlenin 3 etkili yolu

Bulaşık makinesi deterjanı sekmesi

Bulaşık makinesi deterjan tabletleri (çözünebilen sıvı paketlerinden değil, sıkıştırılmış deterjan tozundan yapılmış olanlar) hepsi bir arada temizlik maddesi ve yıkayıcı görevi görür. Deterjan yağı ve yiyecek kalıntılarını parçalarken, kumlu toz pislikleri temizlemeye yardımcı olur. Kullanmak için lekeli tencereye veya tavaya biraz sıcak su ekleyin, deterjan tableti suya batırın ve fırçalayın. Biraz kol gücü yağı ve kararlılıkla, pişirme kaplarınız kısa sürede parlayacak.

Kabartma tozu ve hidrojen peroksit

Tüm zamanların en sevilen temizlik ikililerinden biri, kabartma tozu ve hidrojen peroksit. Bunlar her zaman elinizde varsa, yanmış tencere ve tavalar için harika bir temizleyici olabilir.  Tencere veya tavaları temizlerken birlikte kullanmak için, bir macun oluşturmak üzere ikisini biraz karıştırın, ardından lekenin üzerine sürün ve fırçalamadan önce yaklaşık 20 dakika bekletin. Çok geçmeden tencereniz veya tavanız yeni gibi olacak. (Ayrıca, kabartma tozu ve hidrojen peroksit kullanırken, ne kadar uzun süre oturmalarına izin verirseniz, o kadar az ovma yapmanız gerektiğini unutmayın.)

yanmis-tencereleri-temizlemek-icin-3-etkili-yontem

Tencere temizleme için bonus ipuçları

Yukarıda açıklanan yöntemlerden herhangi birini kullanırken temizlik eldivenleri giyin. Bu temizlik maddeleri cilde zarar verebilir, bu nedenle ellerinizi korumanız önemlidir.

Tencere hala biraz sıcakken temizlenmesi daha kolaydır, bu yüzden ne kadar çabuk lavaboya koyarsanız ve üzerine biraz bulaşık deterjanı koyarsanız, çıkarılması zor olacak bir pisliğe dönüşmesi o kadar az olasıdır.

Tencere ve tavalarınızı elde yıkarken dikkatli olun. Size o kadar kirli görünmeseler bile, her zaman tencerenizin altını ve sapın gövdeyle birleştiği alanı fırçalayın.

Bir tavada pişirmeden dolayı koyu bir kabuk oluştuğunda, işiniz bittiğinde tencereyi veya tavayı tekrar fırına koyun, lekeleri örtecek kadar su ekleyin ve az miktarda bulaşık deterjanı ekleyin. Bu, tortunun tavada kurumasını önleyecek ve daha sonra temizlenmesi daha kolay olacaktır.

Yapışmaz ve dökme demir tencere temizliği hakkında notlar

Yapışmaz veya dökme demir bir tencere veya tavadan yanmış bir pisliği temizlemeniz gerekiyorsa, bu yazıdaki tüm tavsiyeleri görmezden gelin. Yapışmaz ve dökme demir tamamen farklı hayvanlardır ve temizlik ve bakım için farklı yaklaşımlar gerektirir. Ama korkmayın - hem yapışmaz hem de dökme demir tavaların temizliği ve bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıdaki bağlantılardan öğrenebilirsiniz!