Kış ortasında Türkiye'de görülen bahar havası yarından itibaren ülkeyi terk edecek, kış koşulları geri dönecek. Yarından itibaren düşecek hava sıcaklıklarıyla birlikte kar yağışları ülkede etkisini gösterecek.

Kış ortasında Türkiye'de görülen bahar havası yarından itibaren ülkeyi terk edecek, kış koşulları geri dönecek. Yarından itibaren düşecek hava sıcaklıklarıyla birlikte kar yağışları ülkede etkisini gösterecek. Yarın geceden itibaren ülkeye Marmara'dan girecek kar yağışları, Batı Karadeniz ile İç Anadolu'nun batısında da etkili olacak. Pazartesi gününden itibaren kar yağışları Marmara, Ege'nin iç kesimleri ve İç Anadolu'da da görülecek. Batı Karadeniz'de pazartesi günü yoğun kar yağışlarının etkili olması bekleniyor.


Kar yağışı yer yer tipiye dönüşecek!


Dün sıcaklığın 17 derece olduğu Marmara'da pazar günü sıcaklıklar sıfır derecenin altına inecek. Cumartesi gecesi Marmara'da etkisini göstermeye başlayacak kar yağışıyla birlikte kar kalınlığı 30 santimetreye kadar ulaşabilecek. Yoğun kar yağışlarının yer yer kuvvetli rüzgarlarla birleşerek tipiye dönüşeceği aktarıldı. Kar yağışlarının Antalya ve Muğla çevresinde gök gürültülü sağanak şeklinde görüleceği anlatıldı. Batı Karadeniz'in iç bölgeleri, Marmara'nı doğusu ile İç Anadolu'nun kuzey bölgelerinde ise karla karışık yağışların etkili olacağı bildirildi.


Sıcaklıklar 10-15 derece düşecek!


Pastırma sıcaklarının yaşandığı Türkiye'ye kuzeyden girecek alçak basınç sisteminin de etkisiyle sıcaklıklarda 15 dereceye varan ani düşüşler meydana gelecek. Ani sıcaklık düşüşünden dolayı buzlanma ve don hadiselerinin görüleceği ve vatandaşların dikkatli olması gerektiği aktarıldı. Kuvvetli rüzgarların (50-90km/saat) özellikle Marmara ve Batı Karadeniz'de etkili olması bekleniyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle ülkenin kuzeybatı kıyılarındaki kar kalınlığı 5 santimetre olacak ancak yüksek kesimlerde kar kalınlığı 30 santimetreye kadar çıkacak.