Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Göçer, iptal edilen konserler ve festivallerin ardından beklenen açıklamayı yaptı.

Art arda iptal edilmesi ile hem dikkat hem de tepki çeken konserler ve festivallerin ardından Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Göçer, iptallere karşı tazminat davası açacaklarını duyurdu.

Türkiye'de son 4 ayda iptal edilen festivaller ve konserler

Turizmin Son Umudu Yaz! 'Seçimlerin ardından talep artacak' Turizmin Son Umudu Yaz! 'Seçimlerin ardından talep artacak'

Cumhuriyet'in gündeme taşıdığı habere göre, “Bütün bu festivallerde eserler kullanılıyor, bunlar bizim üyelerimizin eserleri ve biz bunlardan telif alıyoruz. Dolayısıyla bu iptallerin tamamı mali, maddi olarak bizim bütün üyelerimizin telif alamamasına sebep oluyor ve maddi olarak bizi etkiliyor" diyen Göçer, "Biz bunlara ilişkin olarak tamamen bunu iptal edenlere karşı zararımızı tazmin edici davalar açacağız. Eser sahibinin, yorumcunun, organizatörün, o organizasyonun, festivalin bütün emekçilerin hepsinin ciddi maddi ve hak kayıpları var burada, bunların yani eser sahiplerinin haklarının takipçisi olacağız" dedi.

VE O SORU GELDİ!

Gericiler istedi kaymakamlık Milyon festi iptal etti! - Tele1

Şimdi soru şu; kuvvetle muhtemel kazanılacak bu dava sonrası tazminatı kim ödeyecek? Yasaklardan etkilenen diğer bir taraf olan ve yaşam tarzına müdahale edilen halkın vergileri mi? Yoksa bu yasak ve iptal kararını alan ve aldırtanlar mı?

Şahan Gökbakar, Türkiye'de 'son 4 ayda iptal edilen festival ve konserlerin listesi'ni paylaştı: Hani kimseye yaşam biçimi dayatılamazdı?

Sanat ve yasaklar