Yaşlı destek programlarına başvuru başladı. 2023 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaşlı destek programı için 6 milyon 205 bin lira ödenek ayırdıklarını açıkladı. İşte detaylar…

Yaşlı destek programlarına başvuru başladı. 2023 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaşlı destek programı için 6 milyon 205 bin lira ödenek ayırdıklarını açıkladı. İşte detaylar…


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere ve yaşlılara destekler vermeye devam ediyor. Bu bağlamda yaşlı destek programları ile de yaşlılık alanında sorunun kaynağında çözülmesi açısından fırsatlar oluşturulmaktadır. Yeni yılda yaşlı destek programı için 6 milyon 205 bin TL ödenek ayrıldığı açıklandı.

thumbs_b_c_961df701b165015536977ff2b7d92153


Yaşlı Destek Programına Başvurular Başladı!


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere, çocuk desteği, yaşlı destek programı ve daha birçok destek programı ile fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Bu bağlamda gerekli destek programlarından yararlanmak isteyen kişiler başvuru tarihini takip ederek gerekli başvuruyu yapmaktadır.


Söz konusu destek programlardan yararlanmak isteyen kişiler başvuru şartlarını yakından takip edip başvuru tarihini kaçırmadan başvuruyu gerçekleştirmelidir. Küresel piyasalarda yüksek enflasyon rakamları ile mücadele devam ederken aynı zamanda ülkemizde de yüksek enflasyon rakamları ile mücadele sürüyor.

Dolayısı ile hemen hemen her sektörde zam haberlerinin yapıldığını ifade edebiliriz. Bu bağlamda temel ihtiyaçlarını dahi karşılamayan ailelerin yardımına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koşuyor. Bu kapsamda giyim, gıda, elektrik ve doğal gaz faturaları, çocuk desteği ve aile destek programları gibi daha birçok destek programları bulunuyor. 

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

yasli-aa-1664399


6 Milyon 205 Bin TL! 26 Şubat Son Gün!


2023 yılı yaşlıların desteklenmesi, korunması ve yaşamlarının kolaylaştırılması için belediyeler tarafından hazırlanacak projelerin değerlendirileceği Yaşlı Destek Programı’ na başvuruların başladığını ifade edebiliriz. 


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yaşlı nüfus oranı %10’ a yaklaşan Türkiye’ de, yaşlılara verilen hizmetlerin sayısının arttırılması ve ihtiyaçlar kapsamında çeşitlendirilmesi açısından çalışmalarını devam ettiriyor. Bu bağlamda yaşlılara yönelik olarak hizmetlerin sunumunda kurum bakımı hizmetleri yanında gündüz bakım ve evde bakım gibi koruyucu önleyici alternatif hizmet modelleri de yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

Yaşlıların kendisi ve yakınlarının öncelikli tercihi genellikle gündüz bakım ve evde bakım destek hizmetlerinin geliştirilmesi açısından projeler yürütülüyor diyebiliriz. Bu bağlamda 2016 yılından bu yana uygulamaya başlanan ve genel bütçeden aktarılan kaynakla devam ettirilen yaşlı destek programı ile yerel dinamikler harekete geçirerek, yaşlıların ev ortamlarında desteklenmesi, yaşlılık alanında farkındalık oluşturmak ve sosyal hayata katılımını desteklemek hedefleniyor. 


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın internet sayfasında yer alan bilgiye göre “65 yaş üstü kişilerin korunması ve desteklenmesiyle biyo-psiko sosyal bakıma ihtiyacı olanların yaşadıkları mekanlarda gerekli bakımlarının yapılarak yaşamlarının kolaylaştırılmasını sağlamak üzere, 7 yılda 39 milyon TL finansman desteği sağlandı. Bu kapsamda 7 yılda 35 belediyede yürütülen 61 projeyle 76 bin 497 hanede 111 bin 559 yaşlıya ulaşıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca YADES için bu yıl 6 milyon 205 bin lira ödenek ayrıldı. Genel bütçeden aktarılan kaynakla, yaşlılık alanında gerçekleştirilen en büyük bütçeli ilk destek programı olan YADES ile yaşlıların ailelerinden ve alıştıkları ortamdan ayrılmadan yaş almaları, toplumsal hayatın her alanına etkin katılımları desteklenerek, aktif ve sağlıklı yaşlanmaları teşvik ediliyor.

Proje teklifleri 26 Şubat’a kadar valiliklere teslim edilecek. YADES 2023 programı kapsamında 6 milyon 205 bin liralık ödenek, Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslar kapsamında belediyelerinin hazırlayacakları ve valiliklerce teklif edilecek projeler için kullandırılacak. Belediyelerce hazırlanacak projelerin süreleri bir yıl olacak.

Onaylanan projeler, belediyeler tarafından uygulanacak, denetimler ise valilikler aracılığıyla yürütülecek. Programa başvuracak belediyelerin, hazırlayacakları proje tekliflerini, 26 Şubat saat 17.00'ye kadar valiliklere teslim etmesi gerekiyor” ifadeleri yer alıyor.