İlk olarak Türkiye'nin tanıdığı, Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, bağımsızlığını ilan etti.

Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan ederken, bağımsızlık ilanının ardından Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Türk devletlerinde kendilerini tanıtma çalışmalarını da başlattı.

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke Türkiye oldu ve ülkenin, Türkiye'nin Türk dünyası ile buluşmasında güvenli liman olacağı kaydedildi.

Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye'deki çalışmaları kapsamında ilk temsilciliğini Ankara Beştepe'de açtı ve temsilciliğin açılışını ülkenin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan yaptı.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Göyçe-Zengezur Cumhurbaşkanı Talibov, Nuri Paşa'yı andı, Türk ordusuna övgü yağdırdı!

Açılış kapsamında konuşan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, "Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başşehri Ankara'da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz" dedi.

Rizvan Talibov Kimdir?

Tam ad Rıza Vasıf oğlu Talibov 10 Mayıs 1982, Nahçıvan doğumlu, Azerbaycanlı bilim insanı ve devlet görevlisi olarak biliniyor.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet göç servisi vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Başkanlığı yapan ve  üçüncü derece devlet göç servisi Danışmanlığı da yapan isism Batum Devlet Üniversitesi'nden fahri doktor ünvanını taşıyor.

Siyasi ve sosyolojik Bilimler üzerine çalışmaların yazarı, Bakü Devlet Üniversitesinde "Uluslararası İlişkiler ve ekonomi" bölümünde Doçent ve "Uluslararası İlişkiler sisteminde Asya ülkeleri" ders kitabının yazarlarından.

2003 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk ve uluslararası ilişkiler Fakültesinden onurla mezun olan isim Uluslararası İlişkiler alanında lisans derecesi ve 2006 yılında yüksek lisans derecesi almıştır.

2003-2004 yıllarında Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı kuvvetlerinde, 2007 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığında referent olarak çalışmaya başladı.

Başarılı isim 2009 yılında tezini savundu ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı altında yüksek sertifikasyon Komisyonunun kararı ile Siyaset Bilimi doktorası ile onurlandırıldı.

2010 yılında Dışişleri Bakanlığı'ndan kendi isteğiyle istifa etti ve Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı ve 2013 yılında İngiltere Oxford Üniversitesi'nde said Business School'dan mezun oldu.

2014 yılında İngiltere'deki Anglia Ruskin Üniversitesi'nde yüksek lisans derecesi aldıktan sonra 2015 yılında doçent unvanını aldı. 2015 yılındansonra ise uzun süre devlet göç hizmetinde çalıştı.