Koronavirüs salgının da yeni kısıtlamalar kapıda. Bilim kurulu üyeleri peş peşe uyarılar yapmaya devam ederken özellikle aşı olmaya davet ediyor.

Koronavirüsü vaka sayıları özellikle Kurban Bayramı sonrasında artışa geçti. Delta varyantı ve aşı olmayanların da etkisiyle hızla yayılmaya devam eden salgın hakkında bilim kurulu üyesi Profesör Dr. Serap Şimşek Yavuz önemli uyarılarda bulundu. Yavuz açıklamasından salgının hızlı bir şekilde çoğalmaya devam edeceğini belirtirken Ağustos ayının çok daha sıkıntılı görüldüğünü rakamını daha çok artacağını dile getirdi. Bulaştırma zincirini kıracak önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Yavuz aşı olmayan vatandaşların bir an önce aşısını yaptırması gerektiğini söyledi.

Kurban Bayramı sonrasında koronavirüs vaka sayıları yeniden günlük 20 binin üzerine çıkarken sağlık bakanı Fahrettin Koca her gün sosyal medya hesabından uyarılar yapmaya devam ediyor. Türkiye'de aşılama oranının düşük olması ve delta varyantının etkisi ile pozitif sayısının yükselmesi salgın da yeni bir pik ihtimalini daha gündeme getirdi. Salgının gidişatı ile ilgili önemli açıklamalar yapan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Dr. Serap Şimşek Yavuz, sayıların daha da artacağı uyarısında bulundu.

yeni-kisitlamalar-kapida-bilim-kurulu-uyesi-4-dalgayi-dogruladi-her-an-kisitlanabiliriz-2

PTT pazartesi ödeme yapacak: Emeklilere 50.000 TL ödenecek! PTT pazartesi ödeme yapacak: Emeklilere 50.000 TL ödenecek!

YETERLİ AŞILAMA ORANI YOK

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, salgına ilişkin yaptığı değerlendirmede hala enfeksiyon bulaşmasını engelleyecek oranda bir aşılama olmadığını söyledi. Bu nedenle vatandaşların maskesini takmaya ve kalabalık ortamlardan uzak durmaya devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Yavuz, özellikle aşısız olan vatandaşların bunların hiçbirini yapmaması gerektiğini söyledi. Delta varyantının çok bulaşıcı olduğunu bu nedenle de çok riskli bir dönemde olduğumuzu belirten Yavuz, ilerleyen günlerin biraz sıkıntılı geçeceğini ifade etti. Eylül-Ekim aylarına kadar aşılama oranının bir hayli artmasını beklediklerini söyleyen Yavuz, ağustos ayının sıkıntılı olduğunu bu hızla gitmesi halinde 10 günde bir rakamların 2'ye katlanacağını ifade etti.

AĞUSTOSTA 4. PİKİ YAŞAYACAĞIZ

Profesör Doktor Yavuz salgında önemli bir noktaya gelindiğini dikkat çekerken şu anda kritik aşamada olduğumuzu ve Türkiye'de de dünyada da hastaların büyük çoğunluğunu aşısızların oluşturduğunu ifade etti. Özellikle koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin neredeyse tamamının aşısız olduğunu belirten Yavuz, aşılanmanın salgın da hızlı kesmek açısından çok kritik olduğunu ifade etti. Ağustos ayının tehlikeli bir ay olduğunu belirten Yavuz, Koronavirüs salgınında 4. pikin Ağustos ayında olabileceğini dile getirdi.

YENİ KISITLAMALAR GELECEK Mİ?

Profesör Doktor Yavuz Dünya Sağlık Örgütünün tüm dünyaya salgınla ilgili öne bazı önerileri olduğunu belirtirken ne gibi kısıtlamalar gerektiği ile ilgili tavsiyeler olduğunu ancak kararın hükümette olduğunu söyledi. Şu an için kısıtlamalarını nasıl uygulanacağı konusunda bir bilgisi olmadığını söyleyen Yavuz, salgında Türkiye'nin kötü bir aşamada olduğunu o nedenle mutlaka insanların aşı olması gerektiğini dile getirdi.