Yeni torba yasa geldi. Yeni Torba yasada büyük sürprizler var. Asgari Ücret zammı, Emekli ve memur maaşlarına zam, ev hanımlarına emeklilik gibi bir çok konuda büyük fırsat var.

Yeni torba yasası geliyor. Yeni torba yasada birçok konu yer aldı. Milyonların yakından takip ettiği emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı, asgari ücret ve ev hanımlarına emeklilik gibi hususlar bu yeni torba yasada yer alacak. İşte detaylar…

Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu 28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşti. Yapılan ikinci turda Cumhurbaşkanlığına yeniden Recep Tayyip Erdoğan seçildi. Ardından geçtiğimiz günlerde yeni kabine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Yeni kabinede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Vedat Bilgin yerine göreve getirildi. Bu bağlamda hazırlanan yeni torba yasada detaylar merak konusu oldu. 

Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek! Halkbank duyurdu! 10 bin TL'ye kadar Emeklilere ödemeler verilecek!

Yeni Torba Yasada Yok Yok!

Türkiye gündeminde oldukça yoğun bir şekilde yer alan seçim geçtiğimiz ay yapıldı. İlk tur 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılarak partilerin milletvekilleri netleşti. Ancak basit çoğunluğun sağlanamadığı Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmıştı. Bu bağlamda 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen seçimin ikinci turunda Cumhurbaşkanı olarak yeniden sayın Recep Tayyip Erdoğan seçildi. Seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan birçok vaatte bulunmuştu. Dolayısı ile seçimin bitmesinin ardından gözler verilen vaatlere çevrildi. 

Seçim sürecinde birçok konuda önemli vaatlerde bulunulmuştu. Bu kapsamda milyonlarca vatandaş, kadro maaş zamları, emeklilik düzenlemeleri gibi konulara çözüm bulunmasını beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ ndan önemli açıklamalar yapıldı. 

Asgari Ücret, Emekli ve Memur Maaşlarına Zam, Ev Hanımlarına Emeklilik! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak Vedat Işıkhan yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın seçim sürecinde söylediği vaatlerin gerçekleştirilmesi için yeni torba yasa meclisten geçti. Resmi gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren yeni torba yasada en düşük emekli maaşının ve emekli bayram ikramiyesinin artışı, ek gösterge düzenlemeleri, memur maaş zammı, ev hanımlarına emeklilik ve yeni emeklilik sistemi, bağ kur düzenlemesi, ev hanımlarına bayram harçlığı ve daha birçok konunun yer aldığını ifade edebiliriz.  

Yeni torba yasada ekonomiye ilişkin birçok düzenlemenin yer aldığını belirtebiliriz. Resmi gazetede yayımlanan yeni torba yasa maddelerine baktığımız zaman en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ ye ve bayram ikramiyelerinin de 2 bin TL’ ye çıkarıldı. Vatandaşların icra borçları ve KYK borç faizleri silinecek. Ayrıca elektrik ve doğal gaz desteğinin de sağlanacağı ifade edildi. Öte taraftan yasa maddeleri içerisinde yaşlılık ve ölüm aylıklarının 7 bin 500 TL’ ye çıkarılması, yüksek hakimlik tazminatı oranlarının artması, gazilere asgari ücret miktarında aylık bağlanması, sicil affı ve 500 gün ile kısmi emeklilik, EYT staj sigortası, 3600 gün ile kısmi emeklilik gibi birçok konunun yer aldığını belirtebiliriz. 

Genel olarak baktığımız zaman bahsi geçen konular ile birlikte geçici işçiye kadro, emekli maaşı ve bayram ikramiyesi artışı gibi düzenlemelerin yer aldığı ikinci torba yasa teklifinin TBMM Başkanlığı’na sunulduğunu da belirtebiliriz. Yeni torba yasa düzenlemesinin yasalaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ a sunulması beklenmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın onayından sonra gerekli düzenlemeler yapılacaktır. 

Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği seçim vaatler ile ilgili genel olarak düzenlemelerin yapılmaya başlandığını görüyoruz. Dolayısı ile vatandaşlar torba yasa içerisinde hangi konuların yer aldığını da araştırmaya başladı. Bu bağlamda yer alan konuların seçim vaatleri içerisinde yer aldığını ifade edebiliriz. Cumhurbaşkanlığına ikinci sefer seçilen Erdoğan’ ın yeni torba yasayı onaylaması ile yeni düzenlemelerin de hayata geçirileceğini belirtebiliriz.