Yeni yıla rekor fiyatlar kırarak giren gram altının hangi seviyelerde olacağı merak konusu oldu. Konu ile ilgili olarak uzmanlardan çeşitli yorumlar geldi. İşte detaylar…

Yeni yıla rekor fiyatlar kırarak giren gram altının hangi seviyelerde olacağı merak konusu oldu. Konu ile ilgili olarak uzmanlardan çeşitli yorumlar geldi. İşte detaylar…


2022 yılının son günlerinde hareketlilik yaşamaya başlayan gram altının yeni yılda hangi seviyede işlem göreceği merak konusu oldu. Yeni yılın ilk günlerinde de gram altın fiyatları rekor kırarak son yılların en yüksek seviyesine çıktı. Aslında bu saatten sonra gram altın fiyatının her yükselişi yeni bir rekor anlamına geliyor. Dolayısı ile yeni yılda gram altının nasıl bir seyir izleyeceği altın yatırımcısı tarafından merak ediliyor.

650x344-bugun-1-gram-ve-1-ceyrek-altin-ne-kadar-18-ekim-cumhuriyet-yarim-tam-22-ayar-altin-fiyatlari-kac-tl-canli-altin-fiyati-grafigi-1634527401432


Yeni Yılda Altın Fiyatları için Uzmanlar Ne Diyor!


Gram altın fiyatları neden yükseliyor, yeni yılda nasıl bir seyir izleyecek ve geri düşecek mi gibi sorular altın yatırımcısının aklını meşgul ediyor. Yeni yılın ilk günlerinde gram altın fiyatları 1100 TL’ nin üzerine çıkarak rekor kırdı. Bu rekorların ardından çeşitli uzmanlar yeni yılda gram altının nasıl bir seyir izleyeceği hakkında yorumda bulundurlar.


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerin yatırım araçlarını olumlu ya da olumsuz etkilediğini ifade edebiliriz. Gram altındaki yükselişin yaşandığı günlerde Rusya lideri Putin’ in petrolü tavan fiyattan satmaya başladığını açıklaması ve Çin’ de hala salgını kontrol altına almak için sert tedbirlerin devam ettiğini ifade edebiliriz. Öte taraftan salgının diğer ülkelere sıçraması ve buna bağlı olarak da yeniden kapanmaların yaşanması sonucu tedarik zincirinde kopuşların yaşanması tedirginliği de yatırım araçlarını etkilemektedir. 

nMl5AxDkUEOWaBabK3CSyQ

Garanti BBVA'dan Acil Nakit Yardımı: Faizsiz Kredi ve Taksitli Avans Fırsatı! Garanti BBVA'dan Acil Nakit Yardımı: Faizsiz Kredi ve Taksitli Avans Fırsatı!


Altın Yatırımcısı Dikkat!


Altın yatırımcısı son zamanlarda yaşanan gelişmelere paralel olarak gram altın fiyatının yeni yılda nasıl bir seyir izleyeceğini merak ediyor. Konu ile ilgili olarak çeşitli yorumlar farklı uzmanlar tarafından yapılıyor. 
Altın Piyasası uzmanı Nasri Amcalar, gram altının yeni yılda nasıl bir seyir izleyeceği ile ilgili olarak “biz bu rekorun daha da devam edeceği. Bin 500 lira ve üzerindeki seviyeleri göreceğini tahmin etmekteyiz.

6 ay ve 7 ay sonra baktığımızda gram altın bin 500 lira seviyelerine oturmuş olacak. Yani bu arada geçen sürede gram altında ufak tefek düşüşler yaşanabilir ama düşüşler vatandaşı da yatırımcısını da korkutmasın. Her düşüş bir alım fırsatıdır” ifadelerini kullandı. Ekonomist Tuna Kaya ise “Ons altın tarafının yükselmesini bekliyorum. Gram altın, ons altınla hareket ediyor. Dolar/TL stabil duruyor. Yılın ilk çeyreğinde 1200 lira bizim hedef noktamız. Seçim sonrası ise gram altında kazançlar daha da artacaktır. Gümüş tarafında yükseliş trendi devam ediyor. Gram gümüş yukarı doğru kırdığında 16 liraya gidecek. Olası düşüşlerde alabilirsiniz” şeklinde açıklama yaptı. 


Birçok ekonomistin ortak görüşüne göre, gram altın ile ilgili olarak “Altın 2023 yılında da yükselişine devam edecek, altında düşüşler meydana gelse de bu düşüşler birkaç lirayla sınırlı olacak ve yıl sonunda gram altının 1600 TL seviyelerini görmesi muhtemel” açıklaması yapıldı.


Para Piyasaları Uzmanı Hatice Kolçak konu ile ilgili olarak “Altın için beklediğimiz hareket bir miktar geldi. Dirençleri kırarak geldi. Buralarda kalıcı olması gerekiyor. Gram altında artık 1100'lerin üzerine çıktı. 1200 TL'leri hedeflemiştik. Oralara yaklaştık. 2022 altın için kötü bir seneydi. Bütün merkez bankalarının sıkılaşma politikaları içerisinde olduğu bir seneyi geride bıraktık.

Altın, gümüş, kriptolarda hep satış gördük. 2023 yılında agresif faiz artışları olmayacak. Bu süreç altına yarayacak. Ons altın tarafında 4 bin dolar beklentisi var. Swiss'ten yapılan açıklamada, ons altın için 2500-4000 bin dolar arasında bir tahmin yapıldı. Ortak bakış açısı altında güçlenme bekleniyor. Sepette yüzde 25 altın olmalı. Bana altın bozduruyor musunuz? diye soruyorlar. Hayır bozdurmuyorum. 2023'te ons altın için benim beklentim 2 bin dolar ve üzeridir. Dolar kurunda bir hareket gelecek. Kontrollü bir yükseliş olacak. 22-23'ler artık uzak değil. 2023 yılında gram altın için tahminim 1500-2000 lira arasındadır. 2023'te bu hedefleri yakalayacağız" ifadelerini kullandı.