Customers exit Acme with plastic bags on High Ridge Rd. in Stamford, Conn. on Monday, March 26, 2018. Stamford lawmakers are attempting to ban single-use plastic bags.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!
Türkiye genelinde çevre kirliliğinin azaltılması adına market ve bakkallardan alınan poşetler için ücret ödenmesi kararı verilmişti. Ücretli poşet dönemi 1 Ocak 2019'da resmen başlamıştı ve son iki yıldır poşet almak isteyenler ekstra 25 kuruş ücret ödüyordu. 2021 yılına girerken poşetlerin ücretli olacağı öne sürülmüştü. Peki yeni yılda poşet fiyatları artacak mı? Poşet fiyatları ne kadar olacak?


Yeni yılda poşet fiyatları artacak mı?


Yeni yıla girerken ortaya atılan "Poşetlere zam gelecek" iddialarını ardından birçok kişi yeni yılda poşet fiyatları artacak mı? ve Poşet fiyatları ne kadar olacak? gibi aramalar yapmaya başladı. 17 Aralık'ta toplanan "Plastik Poşet Komisyonu" konuyla ilgili kararını verdi.Komisyon, plastik poşetlerin fiyatının sabit kalacağını ve eskiden olduğu gibi 25 kuruş olacağını bildirdi. Yapılan açıklamada hiçbir kuruluşun, plastik poşetlerden 25 kuruştan fazla ücret alamayacağı vurgulandı.

2019'da poşet kullanımı yüzde 80 düştü


Poşetlerde hijyeni sağlamak adına marketlerde ücretsiz sunulan plastik poşetlerin yanı sıra kağıt ya da kartondan üretilen torbaların da bulundurulacağı bildirildi. Poşetlerin ücretli olmasından sonra 2019 yılında poşet kullanımının yüzde 80 düştüğü hatırlatılan açıklamada 180 bin ton plastiğin doğaya atılmasının önüne geçildiği aktarıldı.