Yerli yatırımcıların finansal varlıkları, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 9 artış gösterdi ve 15,7 trilyon lirayı geçti.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Merkezi Kayıt Kuruluşu kaynaklarından toparlayarak hazırlanan Finansal Piyasa Özet Veriler açıklandı. Bu verilere göre, 2023 yılının ilk çeyreğinde yerli yatırımcıların sahip olduğu finansal varlıklar 1 trilyon 297 milyar lira artış gösterdi. 2022 sonu itibari ile 14 trilyon 428 milyar lira olan bu değer mart ayı sonunda 15 trilyon 725 milyar liraya yükseldi. Yerli yatırımcıların sahip olduğu finansal varlıklar son bir yıl içerisinde yüzde 71’lik bir büyüme gösterdi. Yabancı yatırımcıların finansal varlıkları ise ilk çeyrek içerisinde 39 milyar lira düşüş ile 1 trilyon 289 milyar liraya düştü.

Döviz tevdiat hesapları yüzde 2’lik bir düşüş yaşadı

TSPB’nin açıkladığı verilere göre, ilk çeyrekte yerli yatırımcıların finansal varlıkları içinde en yüksek artış Kur Korumalı Mevduat ve TL mevduatlarında gerçekleşti. Geçen yıl sonundan itibaren 4 trilyon 631 milyar lira olan yerli yatırımcıların TL mevduatları, ilk çeyreğin sonunda yüzde 23,2 artış göstererek 5 trilyon 704 milyar liraya yükseldi. Döviz tevdiat hesabı varlıkları ise tam tersi yüzde 2’lik bir düşüş ile 3 trilyon 517 milyar liralara geriledi.

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Yatırımcı sayısı rekor seviyelere çıktı

TSBP verileri, yatırımcıların sermaye piyasalarına gösterdikleri ilginin ilk çeyrek içerisinde katlanarak arttığını net bir şekilde gösteriyor. Pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı üç ayda 451 bin artış göstererek 4 milyon 234 bin ile rekor seviyeleri gördü. Bu yatırımcılardan 4,2 milyon kadarı yerli bireysel yatırımcı grubunu oluşturuyor.

Yabancı yatırımcıların sahip olduğu finansal varlıklar düştü

TSPB’nin Finansal Piyasa Özet Verileri, yabancı yatırımcıların finansal varlıklarının 2023 yılının ilk çeyrek diliminde 39 milyar lira gerilediğini ortaya koydu. 2022 sonu itibari ile 1 trilyon 328 milyar lira olan yabancı yatırımcıların finansal varlıkları mart ayı sonu ile birlikte 1 trilyon 289 milyar lira seviyelerine düştü. Yabancı yatırımcıların finansal varlıkları son bir yıl içerisinde yüzde 73,9’luk bir büyüme gösterdi. Bu yılın ilk çeyrek diliminde ise yabancı yatırımcıların TL mevduat hesapları, döviz tevdiat hesapları, kıymetli maden depo hesapları ve devlet iç borçlanma senedi varlıklarında bir artış görüldü.