Yılbaşında çam ağacı süslemek günah mıdır? Diyanet'in ve müftülüklerin yılbaşı fetvaları ne? İlahiyat profesörleri çam ağacı süslemenin günah mı olduğunu söyledi?

Yeni yıla girerken günah tartışmaları sürüyor. Tüm dünyada yeni bir yılın kutlanması iyi dilekler ve eğlenceler süslenen çam ağaçları ile devam ediyor. Ancak müslüman ülkelerinde bazı kesimlerce bu durum günah tartışmaları sürüyor.

Peki yılbaşı ağacı süslemek günah mı? Yılbaşı ağacı süslemek ile iligli diyanet ne fetva verdi? Bazı müslümanlar yılbaşında çam ağacı süslemenin hristiyan kültürüne ait olduğunu söyleyerek günah olduğunu iddia ederken bazı ilahiyat profesörleri ise bunun dini bir anlamı yapılmadan eğlence estetik olarka yapıldığını bu nedenle günah olmadığını söylüyor. 

Çam ağacı süslemenin günah mı değil mi olduğunu söyleyen profesörler şu şekilde;

Dr. Tayyar Altıkuluç

98661,dr-tayyar-altikulac

İnsanın zararına olan şeyler günahtır yararına olan şeyler ise helaldir. Eğer bir doğa katliamı yoksa Yılbaşı için ağaç süslemenin hiçbir sakıncası yoktur. Bu yüzden plastik ağaçların tercih edilmesi önemlidir.

Ali Rıza Demircan

kapak_102418

Batı kültürü hayatımızın her aşamasına hakim oldu artık. Çam ağacı süslemek tek başına günah değildir. Ancak içine alkol, kumar ve dans girince günahtır. 

İsmail Nacar

hilafet-gelmeli-mi-ali-erbas-neden-hedefte-onemli-aciklamalar-canli-h1595948758-623896

Çam ağacı dinimizce kesilmez. Çam ağacı süslemek, batı dünyasına aittir. Bizim değerlerimizle bir ilgisi yoktur. Doğaya zarar vermek katliamdır. Noel kutlamak bizim örf ve adetimiz de yoktur! 

Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu

hayri-kirbasoglu-kimdir-prof-dr-hayri-14385196_359_amp

Hristiyanlar, Müslümanlar'a ait geleneklere olumlu bakmazken biz niye onların geleneklerine olumlu bakalım. İslami kesim, dejenerasyon sürecine girmiştir. Müslümanlar kimlik krizi yaşıyor. Müslüman evinde oturup kutlasın, yesin, içsin ama bunun Hristiyan kültürü olduğunu unutumasın. Ağaç kesmek yerine, plastik ağaç süsleniyorsa sorun yoktur.

Prof. Dr. İlhami Güler

Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Hesaplara Yatırıldı: Engelli Bireyler ve Ailelerine Destek Devam Ediyor Evde Bakım Maaşı Ödemeleri Hesaplara Yatırıldı: Engelli Bireyler ve Ailelerine Destek Devam Ediyor

ilhami-guler-kimdir-h1476792092-048aad

Türkiye'de çok ciddi bir ağaç katliamı var. Bu yüzden bir gecelik eğlence için çam ağacı kesmek israftır. Bu israf Tanrı'ya, doğaya karşıdır. Bu israf yapılmazsa insanların eğlenmesine islam karşı çıkmaz.