Yıllık Limiti Aşan Katkı Tutarlar için Sonraki Yıllarda Ödeme Alınacak!

Bireysel emeklilik sisteminde yeni bir döneme giriş yapılıyor. BES’in devlet katkısı yönetmeliği yıllık limit üzerinden yenileniyor. Devlet katkısının tamamından faydalanmak isteyenlerin yatıracağı katkı payı tüm yıllara bölünüp ertelenebilecek. Bireysel emeklilikte Resmi gazetede yayınlanan yeni bir yasal sürece giriş yapıldı. 22 Ocak 2022 tarihinde ilk kez BES sisteminde yer alan katılımcıların %25'lik desteği %30'a çıkarılmıştır. Yıllık limiti aşanlar devlet katkısı devam ettikçe her yıl ödemesini sürdürebilecek kısmi ödemelerde ise devlet katkısı belirli şartlara göre alınabilecek şekilde düzenlenmişti.

TEB Hayalinizdeki Araca Kavuşmanızı Sağlıyor! TEB'den rekor kıran taşıt kredisi TEB Hayalinizdeki Araca Kavuşmanızı Sağlıyor! TEB'den rekor kıran taşıt kredisi

Bu sistem BES yönetmeliğinde yenileniyor. Yapılan açıklamalar sonrası 2013 yılında ilk kez başlatılan devlet katkı uygulamaları oranını %25'ten %30'a kadar yükseltildi. Ödenen yılları takip eden yıllarda devlet katkısını alabilmek mümkün hale geldi. Bu sayede devlet katkısı teşvikinin tamamı alınabilecek. Katkı payını yıllara bölerek ertelemek zorunluluğu da ortadan kalkacak. Katılımda bulunmak isteyen BES’li toplu şekilde yatırmak istediği katkı payının o yıla ait limite denk geldiği anda devlet katkısının sonra kalan süreçteki katkı payları bir sonraki yılın ilk günü yatırılmış kabul edilecek. Limiti aşan tüm katkı payları bir sonraki yıla devredilecek. Bununla beraber katılımcı olan kişi katkı payının bir kısmını bir sonraki yıl yatırılması için bekletmek yerine tamamını ilk günden yatırıma yönlendirebilecek.