Yüksek Seçim Kurulu Başkanı olan Ahmet Yener, oy birliği halinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylıklarına yönelik itirazların reddine karar verildiğini duyurdu.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı olan Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu ve Memleket Partisi Genel Başkanı olan Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylıklarına gösterilen tepki ve itirazlara oy birliğiyle ret kararı alındığını duyurdu. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığında, Kurul tarafından 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine yönelik bugün yürütülen çalışmaların hakkında açıklamalarda bulundu. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, Millet Partisi’nin altılı masa tarafında ‘Millet İttifakı’ isminin kullanılmamasına yönelik yapılan itirazın oy çokluğuyla reddedildiğini söyledi.

Geçici Cumhurbaşkanlığı adaylarına itiraz

Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimi içerisinde yer alan ve ilan edilen geçici cumhurbaşkanı adaylarının bulunduğu listeye yapılan itirazlara değindi. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı olan Kemal Kılıçdaroğlu ve Memleket Partisi Genel Başkanı olan Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığına koyduğu adaylıklarına ithafen Yüksek Seçim Kuruluna itiraz başvurularının olduğunu söyledi. Bu itiraz başvurularının sonuçlandığını belirten Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Yener, şu sözleri söyledi:

Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay Türkçede "Kelime ve Dimne" adıyla bilinen eserde dürüstlüğün simgesi Kelile ve yalanın simgesi Dimne sırasıyla hangi hay

“Kurulumuz, 3 adaya da yöneltilen itirazları ayrı olarak değerlendirmiş olup ve bu değerlendirmelerin sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 77, 101, 106 ve 116’ncı maddelerinde yer alan ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 3, 6, 8 ve 8/a maddelerinde yer alan koşulları beraberince değerlendirmiştir. Değerlendirmelerin sonucunda ise oy birliğiyle 3 adayın da alfabetik sıralandığında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Sayın Muharrem İnce ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın koydukları adaylıklarına yöneltilen itirazlar doğrultusunda bu itirazlara ret kararı verilmiştir.”