Japon yayın kuruluşu NHK'nin haberine göre, Cuma günü Japonya'nın Osaka kentinde bir psikiyatri kliniğinde çıkan yangında en az 19 kişinin öldüğü, polisin kundakçılık şüphesiyle soruşturma yürüttüğü bildirildi.

NHK, yangında yaralanan 28 kişiden 27'sine "kalp durması ve solunum durması" teşhisi konduğunu bildirdi. Bu ifadelerin, ölümler resmi olarak onaylanmadan önce Japonya'da yaygın olarak kullanılmakta olduğu ifade edildi.

Yangını klinikteki hasta mı başlattı?

Kyodo News, soruşturmaya dahil olan kişilere atıfta bulunarak, polisin binada yangını bir adamın başlattığı raporları da dahil olmak üzere şüpheli kundaklama olayını araştırdığını söyledi. Yomiuri gazetesi, yaşlı bir adamın binaya yanıcı sıvı sızdıran ve alev alan bir çanta getirdiğini öne sürdü. Mainichi gazetesi, adamın klinikte bir hasta olduğuna inanıldığını belirtti.

Kamu yayın kuruluşu NHK'nin bildirdiğine göre yangın, çok katlı bir ofis binasının dördüncü katında bulunan kliniğin sabah 10.00'da hizmete açılmasından kısa bir süre sonra patlak verdi ve 30 dakika içinde büyük ölçüde söndürüldü. NHK'den gelen video, dördüncü kat pencerelerinden ve çatıdan duman çıktığını gösteriyor. Görüntülerde daha sonra için için yanan, kararmış ve kömürleşmiş pencereler görüldü.

Yakınlardaki bir şirkette çalışan 36 yaşındaki bir kadın Kyodo'ya "Dışarı baktığımda binanın dördüncü kat penceresinde turuncu alevler gördüm. Altıncı kat penceresinden bir kadın yardım için ellerini sallıyordu" ifadelerini kullandı.

Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları Balkon ve Mutfak Konforu İçin İpuçları

Daha önce de canlar yandı

NHK, Osaka'nın ana tren istasyonundan çok uzak olmayan bir alışveriş ve eğlence bölgesinde yer alan binada ayrıca bir güzellik salonu, bir giyim mağazası ve bir İngilizce okulu barındırdığını açıkladı. Pencereden duman çıktığını gördüğünü söyleyen başka bir kadın, Kyodo'ya çevredeki elektriğin kısa bir süreliğine kesildiğini söyledi. 2019 yılında Kyoto kentindeki bir animasyon stüdyosunda meydana gelen kundaklama saldırısında 30'dan fazla kişi ölmüştü ve onlarca kişi yaralanmıştı.