Yüksek Seçim Kurulu, 13. Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek istenenlerin başvurusunun kabul edilenlerini aktardı.

Türkiye 14 Mayıs 2023 Pazar günü yeni cumhurbaşkanını belirlemek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28. Dönem Milletvekilleri’ni seçmek için sandık başına gidecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada belirlenen tarihin Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra seçim startı verildi. Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs’taki seçimler için de seçim sürecine ilişkin takvim yayınladı ve adaylık başvuruları için günleri de belirledi. Pek çok isim cumhurbaşkanı adaylığı için başvurularını tamamlarken, ittifak kuracak siyasi partiler de ‘İttifak Protokolleri’ni belirterek YSK’ya sundu.

Bununla beraber, Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerden başvurularını aldı ve başvuruları kabul edilen adaylar da Yüksek Seçim Kurulu tarafınca ilan edildi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi internet sitesinde yer alan karara göre, seçmenler tarafından cumhurbaşkanlığı adayı olarak seçilen ve YSK’ya başvuranların sunduğu bilgiler ve belgeler detaylı bir incelemeye tabi tutuldu. Yapılan incelemeler sonucunda ise Yüksek Seçim Kurulu başvurusu kabul edilen cumhurbaşkanı adaylarının isimlerini alfabetik sıraya göre yayımladı.

11 ismin 13. Cumhurbaşkanı adaylığı için kanunda aranan şartları yerine getirdiği YSK’nin sitesinde yayınlandı

Yayımlanan listede, Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal ve Yakup Türkal’ın kanunda aranan şartları taşıdıkları anlaşıldığından dolayı başvurularının kabul edildiğine karar verildi.

Diğer bir yandan, Cumhurbaşkanı adaylığı için başvuran 11 isim için de seçmenler tarafından bağlı oldukları ilçe seçim kurullarında yarın imza verilecek ve tekliflerde bulunulmaya başlanacak. YSK’nin yayınladığı seçim takvimine göre teklif süresi 27 Mart 2023 Pazartesi günü saat 20.00’de sona erecek.

Kanunda aranan şartları karşılayan cumhurbaşkanı adayı olan 11 isim bu 27 Mart Pazartesi günü saat 20.00’ye kadar 100 bin imza toplamak zorunda. İmza toplayamayan adayların cumhurbaşkanı olması da mümkün kılınmayacak.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

Seçmenlerin ilçe seçim kurullarına saat 08.00 ila 20.00 arasında başvurabileceği Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi internet sitesinde yer alırken, saat 20.00 itibarı ile de sırada bekleyenlerin işlemleri yapılacak ve saat 20.00’den sonra gelenlere ise herhangi bir teklifte bulundurulmayacak.