İngiltere'de koronavirüs pozitif hasta sayısının her geçen gün artmasına rağmen ülkede maske ve mesafe zorunluluğu, 19 Temmuz'dan itibaren kaldırılacak.

Koronavirüs hasta sayılarının,  29 Ocak tarihinden  bu yana  pozitif  hasta sayısı en yüksek seviyeye ulaştı.  Uzmanlar İngiltere'de alınan kararları  "kumar" olarak nitelendirilen bir adım atılıyor. Son olarak 28 bin 773 yeni vaka, 37 de vefatın kaydedildiği ülkede, bu ay normalleşme için adımlar atılacak,  19 Temmuz tarihinden itibaren Maske ve sosyal mesafe önlemleri kaldırılacak.  

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson,  düzenlemiş olduğu basın toplantısında 19 Temmuz tarihinden itibaren maske mesafe  sınırlandırmaları kaldır olacağına yönelik açıklama yaptı. 
İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid de Salı günü karar verilecek olan yeni adımları ilişkin bazı ayrıntıları  paylaştı.  Sağlık Bakanı, iki doz aşı olan kişilerin 16 Ağustos tarihi itibariyle karantinaya alınmayacaklarını söyledi.  

İngiltere hükümeti, sarı listede yer alan  ülkelerden dönüşte çift doz aşı yaptıranların karantinaya girmemesi için nasıl adımlar izlenebileceği konusunda değerlendirme yapıyor. 

"İki Hafta Beklemek Zorunda Olmayacaklar"

Sağlık Bakanı Javid, koronavirüs testi pozitif olan bir hasta ile temas eden kişinin şaşırırsam ise karantinaya alınmayacağını belirterek, "Eğer bir kişi 16 Ağustos'tan hemen önce veya hemen sonra ikinci doz aşısını yaptırdıysa yeni özgürlüklerin keyfini çıkarmak için iki hafta beklemek zorunda olmayacak"  ifadesini kullandı 

Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para! Vakıfbank bankamatik kartınıza ödeme! 20.000 TL'ye kadar acil para!

Vakalarda Artış Bekleniyor 

Javid ayrıca aşılama programı ile birlikte 27 bin kişinin hayatını kurtulduğu,  aynı zamanda 7 milyon kişinin de koronavirüse yakalanmasının önüne geçildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı,  2 doz aşı olan kişilerin enfeksiyon kapma riskini yüzde 80 olarak azaldığını belirterek, vakalarda artış yaşanacağını da vurguladı.

Sağlık Bakanı,, "Şimdilik 19 Temmuz'a kadar enfeksiyonların artmaya devam etmesini bekliyoruz"  ifadelerini kullandı ve günlük olarak 50.000 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkabileceğini  ifade etti.