Yunanistan’da genel seçimlerin 21 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağı açıklandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklama yaptı ve yaptığı açıklamada, 2019 yazından şu ana kadar 50 tur Bakanlar Kurulu toplantısının yapıldığını ifade etti.

Yaklaşık olarak 4 yıllık Yeni Demokrasi iktidarı ile yönetilen Yunanistan’da, Yeni Demokrasi iktidarı sürecinde atılan adımlara ve yaşanan zorluklara değinen Yunan Başbakan Miçotakis, seçimlerin 4 yıllık süre sonunda 21 Mayıs’ta yapılacağını belirtti.

Başbakan Miçotakis, seçimlerin ikinci tura kalması durumunda da ikinci turun da Temmuz ayınca düzenleneceğini ifade etti.

Yunan Başbakan Miçotakis, koalisyon fikrine sıcak bakmadığını ifade etti

Bunların yanı sıra, Kiryakos Miçotakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi, 2019 yılının Temmuz ayındaki genel seçimlerde yüzde 39.85 oranında oy almış ve tek başına da iktidara gelmişti.

Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri Webtures'dan Yenilikçi Hamle: Dijital Strateji ve Yapay Zeka Danışmanlığı Alanında Büyük İşbirlikleri

Ancak anketler Miçotakis’in Yeni Demokrasi partisini ana muhalefet partisi olan sol Syriza partisi karşısında önde gösterse bile 28 Şubat ‘ta 57 kişinin ölümüne yol açan ve Yunan halkının öfkesine neden olan tren kazanının ardından aradaki fark da hayli azalmış durumda. Son anketlere göre ise, Yeni Demokrasi Partisi ile muhalefetteki Syriza partisi arasındaki oy farkı 3 buçuk ila 4 puan geriledi.

21 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçim, yeni getirilen nispi temsil sistemi altında gerçekleştirilecek. Başbakan Miçotakis, bu sistemin bir partinin açık bir çoğunluk elde etmesini zorlaştırdığını ifade ederken, ‘En geç Temmuz başında’ da gerçekleşecek ikinci bir ikinci tura da zemin hazırladığını söyledi. Aynı zamanda Yunan Başbakan Miçotakis, koalisyon seçeneğine sıcak bakmadığının da altını çizerken, ikinci tur seçim ihtiyacını savunmaya devam edeceğini ve tek başına iktidar gücünü ancak ikinci turun sağlayabileceğini ve ülke için de doğru çözümün bu olduğunu aktardı.