ABD'den Türkiye-Yunanistan arasındaki gerilim için dikkat çeken bir yorum geldi; "yaklaşan seçimler öncesi oyun" denildi.

En son, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Bir gece ansızın gelebiliriz" mesajına eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis'in "Ne gece ne de gündüz gelebilirler, çünkü alacağı cevap çok güçlü olacaktır" sözleri sonrası ortaya çıkan arşiv görüntüleri ile gündem olan Yunanistan-Türkiye krizi için çok dikkat çeken bir açıklama da ABD'den geldi.

Bakoyannis, Türkiye'den şikayetçi!

KP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis'in eski dostluk günleri ve Bakoyannis'in Erdoğan'ın en büyük destekçilerinden olduğu arşiv kayıtlarının ortaya çıkması sonrası kamuoyu tarafından "danışıklı dövüş" ve "kontrollü kriz" şeklindeki yorumları doğrulayan ABD'den gelen ses gündem oldu.

Yeni Demokrasi Partisi Girit Milletvekili Dora Bakoyanni: Aklınızı başınıza alın

İki ABD'li askeri uzman ve eski üst düzey görevli, Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginliğin ardında iki ülkede yaklaşan seçimlerin yattığına işaret edince yaşanan kriz tekrar sosrgulanmaya başlandı.

Voice of America'dan (VOA) Begüm Dönmez Ersöz'e konuşan, 2013'ten 2016'ya kadar NATO başmüttefik komutanı olarak görev yapan emekli bir ABD Hava Kuvvetleri generali olan Philip Breedlove, iki ülkedeki gerginliğin bir kısmının “iç izleyiciye oynamak” olduğuna inandığını söyledi.

Bakoyanni'den başörtüsü desteği

Türkiye'nin ve Yunanistan'ın, önümüzdeki yıl seçimler için sandık başına gidecek olması detayı ile anlam kazanan  bu yorumun yanı sıra, Avrupa ve NATO politikası konusunda eski ABD savunma bakan yardımcısı yardımcısı Jim Townsend de "Her iki taraftaki retorik her zaman sorunun bir parçası olmuştur ve bu hiçbir şeye yardımcı olmayan bir şeydir" ifadelerini kullandı.

Miçotakis: Erdoğan'la görüşmeye hazırım - Azınlıkça

İstanbul'un Renault Yetkili Servisi İstanbul'un Renault Yetkili Servisi