Ünlü Yunan gazetesi Kathimerini'nin 7 Nisan 2023 tarihli haberine göre, Yunanistan hükümeti, Türkiye'nin "terörist yuvası" olarak nitelediği Lavrion göçmen kampını kapatma kararı aldı.

Habere göre, Yunan hükümeti bu adımı, Ankara ile gerilimin artmasını önlemek için attı. Lavrion göçmen kampı, Atina'nın 60 kilometre güneydoğusunda yer alan bir kamp ve birkaç yıl önce mülteci krizi sırasında kurulmuştu. Türkiye, kampın birçok teröristin sığınağı olduğunu iddia ediyordu ve Yunanistan'dan bu kampta bulunan teröristleri tutuklamasını talep ediyordu.

İstanbul'un Renault Yetkili Servisi İstanbul'un Renault Yetkili Servisi

Ancak Yunanistan, Lavrion kampında teröristlere rastlanmadığını belirtiyor ve bu kampın sadece geçici bir mülteci kampı olduğunu savunuyordu. Bu nedenle, Yunan hükümeti, Ankara ile gerilimi düşürmek ve iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirmek için Lavrion kampını kapatma kararı aldı.

"Terör örgütü üyelerinin sığındığı yer"

Yunanistan'da bulunan Lavrion göçmen kampı, Türkiye tarafından "terör örgütü üyelerinin sığındığı yer" olarak nitelendirilmesi nedeniyle kapatılacak. Konuyla ilgili olarak Yunanistan'ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini, Göç ve Sığınma Bakanlığı'nın, Lavreotiki Belediyesi'ne bağlı Lavrion'daki kampı kötü durumdaki yapıları nedeniyle kapatma kararı aldığını bildirdi.

Belediye yetkilileri, kamptaki binaların bakımının yapılmaması nedeniyle orta şiddetli bir depreme bile dayanamayacağına dikkat çekmişti. Yaklaşık 150 kişinin kaldığı kampta, 100 kişinin farklı göçmen kamplarına gönderildiği belirtildi. Kampta kalan diğer kişilerin de kısa süre içinde transfer edileceği ifade edildi.Türkiye, Lavrion göçmen kampını PKK, YPG ve DHKP-C gibi örgütlerin militan yetiştirmek için kullandığını savunmuş, ancak Atina yönetimi bu iddiaları yalanlamıştı.

Kathimerini, haberinde Türkiye'nin kampın kapatılması talebini sık sık dile getirdiğini belirtirken, bakanlığın aldığı kararın Ankara yönetimini memnun edeceğine vurgu yaptı. Kampın yapım ve onarım çalışmalarına 2016-2017 döneminde ara verildiği ve devletin kamp yönetimine müdahale etmediği bilgisi de haberde yer aldı.