AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Bir gece ansızın gelebiliriz" mesajına Yunanistan'dan çok ağır gelmişti ki akıllara bu sözleri söyleyen Dora Bakoyanni'nin eski bir dost olduğu geldi.

Erdoğan'ın, "Bir gece ansızın gelebiliriz" mesajına Yunanistan'dan "Ne gece ne de gündüz gelebilirler, çünkü alacağı cevap çok güçlü olacaktır" yanıtı geldi.

Yunanlıların verdiği cevaba iktidar sessiz kalırken bu cümleleri dile getiren Yunanistan'da eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis'in "eski dost" olduğu ve Erdoğan'a verdiği desteklerin akla gelmesi kafaları karıştırdı.

Bakoyannis, Türkiye'den şikayetçi!

Sosyal medyadan yaşananlara tepki gösteren biri de gazeteci Fatih Portakal olup, "Bile isteye kriz çıkarmak bu olsa gerek" diyerek durumu birçok kişi gibi yorumlarken arşivde yer alan bilgiler tekrar sorgulandı.

4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme 4 Mayıs 2024 Resmi Gazetede Açıklanan Karar: Emeklilere 100.000 TL Ödeme

Yunanistan'da eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerine yanıt olarak "Ne gece ne de gündüz gelebilirler, çünkü alacağı cevap çok güçlü olacaktır" ifadelerini kullanması gündem olmuştu.

İşte bu ağır sözler sonrası Bakoyanni'nin bir zamanlar AKP ve Erdoğan'ın destekçilerinden ve yakın temasta olduğu kişilerden birisi olduğu da hatırlandı.

Bakoyanni'den başörtüsü desteği

Hatta Mart 2008 yılında AK Parti tarafından düzenlenen Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası'nın açılışına katılan eski dost ve o zamnalar da Yunanistan Dışişleri Bakanı olan Dora Bakoyanni başörtüsü tartışmasına da destek vererek "laikliği tehdit etmez" demesi ile gündem olmuştu.

Bakoyyani, o zamanlar Erdoğan'a oldukça yakın isimlerden biri de olarak Türkiye'de Başbakan Erdoğan'ın uygulamış olduğu siyasi felsefeyle birlikte kadının ülke içindeki haklarının yükseldiğini görüldüğünü ise Türk medyasında özellikle dile getiriyordu.

Erdoğan, Bakoyanni'yi kabul etti - Son Dakika Flaş Haberler

İşte bu eski dost Dora Bakoyannis, şimdi ise Türkiye'den gelen açıklamalara yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına işaret ederek, "Türkiye şu anda eşi görülmemiş bir tehditler zirvesinde. Daha önce bu tür söylemleri, özellikle de Cumhurbaşkanı'ndan hiç duymadım" derken ayrıca, Türkiye'nin, Yunanistan'ın yeni silahlanma programından 'korktuğunu' ve bundan dolayı Türkiye'nin kendisini 'güvensiz hissettiğini' dile getirmişti.

Bu açıklamalar ile birlikte Atina'dan gelen "Ne gece ne de gündüz gelebilirler, çünkü alacağı cevap çok güçlü olacaktır" yanıt karşısında hükümet henüz bir cevap vermezken Fatih Portakal ise, şunları söyledi;

"Bile isteye kriz çıkarmak bu olsa gerek! Yıllarca görmemezlikten gel, sonra “geliriz ha!” de. Elin oğlu da altında kalmaz tabi. Savaş çıkarmayı basit, kolay bir şey mi zannediyorsunuz? @tcbestepe"