TARIM VE ORMAN BAKANLIGI KORONAVIRUS BILIM KURULU UYESI PROF. DR. NAIM DENIZ AYAZ DEGERLENDIRMELERDE BULUNDU. FOTO-ANKARA-DHA

Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir? Saz çalan kimselere verilen ad hangisidir?
Koronavirüs salgınının küresel bir endişeye dönüşmesi sonrasında hayvanlara da aşı yaptırılmasının zorunlu olup olmayacağı merak ediliyor. Hayvanlara yaptırılan aşılarla insanlar için üretilen aşıların aralarında fark bulunup bulunmadığı da araştırma konusu oldu. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, insanlar için üretilen aşılarla hayvanlar için üretilen aşıların aynı teknik kullanılarak geliştirildiğini aktardı. Ayaz, hayvan aşılarının da "inaktif" ve "mRNA" yöntemiyle geliştirildiğini sözlerine ekledi.


Hayvanlara aşı yapılması konusu


Hayvanlara koronavirüs aşısının zorunlu tutulup tutulmayacağına ilişkin soruların geldiğini kaydeden Ayaz, bu konuda farklı parametrelerin takip edildiğini belirtti. Hayvanlara da aşı yapılmasının hastalığın yayılması bakımından önem arz ettiğini kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, ilk kriterin hayvanlarda hastalığın etkisinin boyutları olduğunu aktardı. Gıda için yetiştirilen hayvanların ekonomik değerinde meydana gelecek farklılıkları da göz önünde bulundurduklarını aktaran Ayaz, koronavirüsün hayvanlarda hafif atlatıldığını vurguladı. Hayvandan insana bulaşma vakalarının göz ardı edilecek seviyede olduğunu kaydeden Ayaz, şimdilik hayvanların öncelikli tutulmadığını ve aşıya gerek olmadığını vurguladı.

İnsanlar ve hayvanların bağışıklık sistemi aynı şekilde çalışıyor


Aşının amacının virüsü vücuda tanıtmak olduğunu aktaran Ayaz, hayvanlarda da bağışıklık sisteminin insanlarla aynı şekilde çalıştığını sözlerine ekledi. Aşı yapılmasa bile yurt dışından ülkeye ticari amaçlı getirilen hayvanlardan PCR testinin istenebileceğini aktaran Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naim Deniz Ayaz, bunun son derece yerinde bir uygulama olacağını belirtti. Ayaz, aşıların insanlardan önce zaten hayvanlarda denendiğini yani bu bakımda bir farklılığın söz konusu olmadığını vurguladı.