Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda yüz yüze eğitime geçilecek tarihle ilgili son dakika güncel açıklamalarda bulundu! Geçtiğimiz yıl Mart ayı itibariyle ülkemizde de görülen ve birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da aksaklıklara yol açan Koronavirüs pandemisi, yüz yüze eğitimin de bir süre askıya alınmasına yol açmıştı. Halen daha pandeminin etkileri ve yayılımı nedeniyle yüz yüze eğitime kademeli de olsa geçiş yapılamadı. Kademeli yüz yüze eğitim denemeleri, artan vaka sayıları nedeniyle başarısız olmuştu. Ancak şimdi yeni yılda Koronavirüs aşılama programının başlaması ve başta sağlık çalışanları ile kademeli olarak yaş aralıklarındaki vatandaşlara 2 dozda Sinovac ile BioNTech aşılarının yapılmasıyla birlikte yüz yüze eğitim için de müjde yaklaştı! Öğretmenlerin de aşılanmasıyla yüz yüze eğitim de büyük bir yol kat edilecek. Liselerde ve üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilecek tarih de veliler ve öğrenciler tarafından merakla araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamayla bu sorulara yanıt verdi.

MEB'DEN SON DAKİKA YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARI!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim ile ilgili yaptıkları planlamanın detaylarını paylaştı. Daha önceki açıklamalarında 15 Şubat - 1 Mart tarihlerini işaret eden Bakan Selçuk, yüz yüze eğitime geçiş sürecinin kademeli olacağını da belirtti. TSE ile yapılan protokol çerçevesinde okullarda temizlik ve hijyen konularında büyük bir çalışma da başlatıldı.

15 Şubat 2021 tarihi itibariyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edildiği üzere, köy okulları ve seyrek nüfuslu bölgelerdeki okullar öncelikli olarak yüz yüze eğitime başlayacaklar. Bu noktada karar mercii il/ilçe hıfzısıhha kurulları olacak. Açılmasına ve yüz yüze eğitime başlanılmasına karar verilen okullarda Koronavirüs önlemleri üst seviyede olacak. Bu okullardaki öğretmenler de öncelikli olarak aşılanacak.

1 Mart 2021 tarihi itibariyle ise tüm resmi-özel ilköğretim kurumları ve anasınıfları, haftada 2 günü geçmemek üzere yüz yüze eğitime başlayacaklar.

LİSELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK? İŞTE O TARİHMilli Eğitim Bakanlığı Liselerde yüz yüze eğitim ile ilgili son dakika kararını da açıkladı! Liseler, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren yüz yüze eğitime belirli kurallar dahilinde başlayacaklar. Bu çerçevede 1 Mart 2021'den itibaren başlayacak yüz yüze eğitim liseler için haftada en az 16, en çok 24 saat olacak.

Liselerde yüz yüze eğitime katılım da öğrenci ve velisinin tercihine bağlı olacak. Devam zorunluluğunun aranmayacağı dönemde öğrenci, pandemi nedeniyle okula gitmeyip eğitimine online olarak devam edebilecek. Ancak bu imkandan faydalanabilmek için velilerin, öğrencilerini eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime göndermek istemediklerine dair dilekçelerini kurum müdürlüklerine vermeleri gerekiyor.

LİSELERDE SINAVLAR NASIL VE NE ZAMAN YAPILACAK?

2020-2021 Eğitim Öğretim yılının ilk döneminde gerçekleştirilemeyen ders yazılı sınavları, öğrencilerin 1 Kasım 2020'ye kadar işlenen konulara kadar sorumlu olacakları şekilde gerçekleştirilecek. Sınavların yapılacağı tarih ise öğrenciye en az 1 hafta önceden duyurulacak ve E-Okul sistemi üzerinden de ilan edilecek. Liselerde sınavlar tüm pandemi kurallarına tam riayet ile hijyenik ortamlarda yapılacak.

ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Anaokulu, ilkokul ve liselerde MEB tarafından açıklanan 'Kademeli Yüz Yüze Eğitim' kararının ardından milyonlarca üniversite öğrencisi de YÖK'ten aynı yönde bir karar bekliyor. Ancak Koronavirüs Bilim Kurulu önerileri ışığında hareket eden YÖK'ün kısa vadede üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesi yönünde bir karar vermesi beklenmiyor. Milyonlarca öğrencinin memleketlerinden hareket edip farklı farklı illere seyahat etmeleri, buralarda barınma için yurtlarda bir arada bulunmaları ve üniversitede sayıca yüksek kapasiteli amfilerde ders görmeleri, yoğun sirkülasyon nedeniyle Koronavirüs pandemisinin 3. dalgasını da beraberinde getirme riski barındırıyor. Bu çerçevede üniversitelerde yüz yüze eğitimin Koronavirüs aşı programı çerçevesinde ilerleyen bir tarihte başlatılması bekleniyor.