Yüz yüze eğitim Eylül’de başlayacak mı, okullar açılacak mı sorularının yanıtı araştırılırken son dakika gelişmeleri yaşanıyor. MEB ve yüksek öğretim kurulu Düğmeye bastı.

Eylül ayı yavaş yavaş yaklaşmaya devam ederken özellikle okullar Eylül’de açılacak mı, yüz yüze eğitim başlayacak mı sorularına yanıt aranıyor. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği haber için düğmeye basıldı. Peki Eylül'de okullar açılıyor mu? Üniversiteler bu yıl açılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde istifa etmiş ve yerine Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Profesör Doktor Mahmut Özer atanmıştı. Mahmut Özer yaptığı ilk açıklamada önceliğinin gerekli tedbirleri alarak okulları aynı pandemi süreci öncesinde olduğu gibi eğitime hazır hale getirmek olduğunu söylemişti. Yüz yüze eğitimin bir an önce başlamasının Türkiye'nin geleceği için çok önemli olduğunu söyleyen Özer, okulların açılması için vaka sayılarının sıfırlanmasını bekleyemeyeceklerini dile getirmişti. Peki okullar Eylül’de açılabilecek mi? Vaka sayıları ne durumda? İşte MEB son dakika açıklamaları ve yaşanan son gelişmeler...

TBMM onay verdi: 10 bin TL kredi verilecek! 18 Yaş üzerinde olanlar ödeme alacak! TBMM onay verdi: 10 bin TL kredi verilecek! 18 Yaş üzerinde olanlar ödeme alacak!

yuz-yuze-egitimde-son-dakika-gelismesi-okullar-eylulde-acilacak-mi-yuz-yuze-egitim-baslayacak-mi-2

YÜZ YÜZE EĞİTİM EYLÜLDE BAŞLIYOR MU?

Milyonlarca öğrenci ve öğretmen yüz yüze eğitim için gün sayıyor. Neredeyse 2 yıldan bu yana okullardan uzak kalan öğrenciler yeni eğitim-öğretim yılında okullarına geri dönmek istiyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz günlerde göreve geldiğinde yaptığı açıklamada yüz yüze eğitimin başlaması için ellerinden geleni yapacaklarını söylemişti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2021-2022 eğitim öğretim yılı takvimi yayınlandı. Yapılan açıklamaya göre okullarda ilk dönem 6 Eylül 2021 pazartesi günü başlıyor. 31 Ağustos 3 Eylül 2021 tarihleri arasında ise okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için uyum haftası yapılacak. Aynı zamanda öğretmenlerin mesleki çalışmaları da 31 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak.

EYLÜL’DE ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

Merak edilen diğer bir soru ise Eylül'de üniversiteler açılacak mı sorusunun yanıtı oldu. Geçtiğimiz yıl uzaktan eğitim ile öğrenim görmek zorunda kalan üniversite öğrencilerine de güzel haber Yükseköğretim kurulundan geldi. YÖK Sağlık Bakanlığı'na bir yazı gönderdi. Üniversitelerin yüz yüze eğitim gerçekleştirebilmesi için Gönderilen yazıda Yükseköğretim kurumunda ki Akademik ve idari kadroda ki personel ve örgün öğrenime devam eden öğrencilerin Bu yıl Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanması istendi. YÖK tarafından gönderilen yazıya cevap olarak Sağlık Bakanı Fahrettin koca da 13 Eylül'den önce bütün üniversite öğrencilerinin aşılarını olacağını duyurdu. Bu gelişme ile birlikte üniversitelerde 2021-2022 eğitim öğretim yılı 13 Eylül tarihi itibariyle başlayacak.