Pandeminin gölgesinde sosyal mesafe kurallarına uyularak iki ayrı salonda gerçekleştirilen 93'üncü Oscar ödülleri sahiplerine ulaştı. Geceden 3 ödülle ayrılan Nomadland filmi ile 4 ödüle lâyık görülen Mank filmi geceye damgasını vurdu. İşte 93'üncü Oscar

Sinema dünyasının en popüler ödülü olan Oscar ödülleri, dün düzenlenentörenle sahiplerine ulaştı. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından yılın en iyilerine verilen Oscar ödülleri 93'üncü defa sahiplerine verildi. Pandeminin gölgesinde yapılacak son Oscar ödül töreni olacağı tahmin edilen 93'üncü Oscar Ödülleri, Los Angeles’ta iki farklı salonda dzüenlenen etkinlikle sahiplerine ulaştı. Sosyal mesafe kuralları gözetilerek gerçekleştirilen ödül töreni, Dolby Tiyatrosu ile Union Garı'nda düzenlendi.

Pandemi döneminde online olarak yapılan ödül törenlerinden farklı olarak 93'üncü Oscar Ödül Töreni yüz yüze gerçekleştirildi. Ödül töreninin bu yıl resmi bir sunucusu belirlenmedi, kırmızı halıdaki şıklık yarışının ardından ödül törenine geçildi. Geleneksel olarak ödül töreninin sonunda açıklanan "En İyi Film Ödülü" bu defa daha erken verildi. Bu defa gecenin sonuna saklanan ödüller "En İyi Kadın Oyuncu" ve "En İyi Erkek Oyuncu" ödülleri oldu. 

En iyi Oyuncu ödülleri  Frances McDormand ile Anthony Hopkins'e gitti!

Minari, Mank, Sound of Metal ve The Trial of the Chicago 7 gibi filmlerin yarıştığı En İyi Film ödülü, Frances McDormand'ın başrolünde yer aldığı Nomadland filmine gitti. Oscar ödülü alan filmin başrolü olan Frances McDormand, "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünün de sahibi oldu. The Father filmindeki rolüyle övgülere boğulan Anthony Hopkins ise "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı. Nomadland filminin yönetmeni olan Chloé Zhao ise "En İyi Yönetmen" ödülüne lâyık görüldü. 

Mank filmi geceye damga vurdu!

Citizen Kane filminin yapım sürecini ele alan ve David Fincher yönetmenliğinde çekilen "Mank" filmi geceden 4 Oscar ödülüyle ayrıldı. Mank filminin görüntü yönetmeni olan Erik Messerschmidt, "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülünü kazandı. "En İyi Ses" dalındaki ödül ise Sound of Metal filmine gitti. "En İyi Görsel Efekt" ödülü Tenet'e, "En İyi Kısa Film" ödülü Two Distant Strangers'a gitti.

Gecenin diğer ödülleri

En İyi Belgesel
My Octopus Teacher

En İyi Kurgu
Sound of Metal

Hadise'ye Şok Suçlama! Ağır İthamlar Hadise'ye Şok Suçlama! Ağır İthamlar

En iyi Kostüm Tasarımı
Ma Rainey's Black Bottom

En İyi Saç ve Makyaj Tasarımı
Ma Rainey’s Black Bottom

En iyi Uluslararası Film 
Another Round (Danimarka)

En İyi Uyarlama Senaryo
Florian Zeller ve Christopher Hampton - The Father

En İyi Orijinal Senaryo
Emerald Fennell-Promising Young Woman

En İyi Animasyon Filmi-En İyi Müzik
Soul