Sağlık Bakanlığı son dakika haberi açıklandı. Peki aşılı temaslarda Karantina var mı? aşılı temaslı olanlar kaç gün karantinada kalacak?

Sağlık Bakanlığı flaş karantina duyurusu yayınladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile birlikte aşılı temaslılara karantina var mı? Tam aşılı temaslı olanlar karantinaya girecek mi soruları da yanıt buldu. Sağlık Bakanlığı temaslı takip algoritmasında değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğe göre aşıları tam olan temaslı kişilerin HES kodu ilk 5 gün risksiz sayılacak. Tam aşılı kişiler 5. Gün PCR testi yaptıracak ve test sonucu negatif çıkarsa herhangi bir izolasyon uygulanmayacak.

Koronavirüs salgınında vaka sayıları her geçen gün artmaya devam ederken Sağlık Bakanlığı yeni karantina kararlarını duyurdu. ‘Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde temaslı takip algoritmasında bakanlık tarafından değişikliğe gidildi. Peki Aşılı olan temaslılara karantina var mı? Tam aşılı olan temaslılar karantinaya girecek mi?

Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı

İLK 5 GÜN RİSKSİZ SAYILACAK

Sağlık Bakanlığı tarafından aşıları tam olan ve temaslı olan vatandaşlar için yeni kararlar alındı. Yapılan Karantina düzenlemesine göre aşılı ve teması olan vatandaşların HES kodu 5 gün boyunca risksiz kabul edilecek. 5’inci günün sonunda ise PCR testi istenecek. Test sonucu negatif çıkanlar için izolasyon uygulanmayacak. Test sonucunun pozitif çıkması halinde ise aşılı temaslı olan kişilere 9 gün karantina uygulanacak ve 14 güne tamamlanacak. Aşılı ve temaslı olan vatandaşlar 5 günde test yaptırmazsa HES kodu riskli kabul edilecek. Test yaptırmayan vatandaşların kalan 9 gününü karantinada getirmesi gerekecek.

DELTA VARYANTI OLANLARA 14 GÜN KARANTİNA

Koronavirüse yakalanan ve delta varyantı tespit edilen hastalar 14 gün karantinada kalacak. Testi pozitif çıkan ancak devlete varyantı olmayan hastalar yine 14 gün izolasyonu alınacak ancak 10. günde test sonucunun negatif çıkması halinde Karantina süresi bitecek. Aşıssız olan ve Delta varyantlı hasta ile temasta bulunan kişiler 14 gün karantinada tutulurken normal covid-19 hasta ile temas edilenler için yine 14 gün izolasyonu süresi olacak ancak 10’uncu günde testin pozitif negatif çıkması halinde karantina sona erecek.