Ülkede uygulanan pandemi tedbirlerinin oldukça yerinde kararlar olduğunu altını çizen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr.

Dev İndirim BİM’den Geldi! 13 Aralık BİM Aktüel Ürünler Kataloğu Yayımlandı! Ayçiçek Yağında Büyük İndirim! Dev İndirim BİM’den Geldi! 13 Aralık BİM Aktüel Ürünler Kataloğu Yayımlandı! Ayçiçek Yağında Büyük İndirim!
Ülkede uygulanan pandemi tedbirlerinin oldukça yerinde kararlar olduğunu altını çizen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, salgının son seyrine ilişkin konuştu. Her ilde "İl Hıfzıssıhha Kurulları" bulunduğunu kaydeden Akın, bu kurulların il geneliyle ilgili karar verme yetkisiyle donatıldığını ifade etti. Koronavirüs salgınının çok bilinmeyenli bir denkleme benzediğini kaydeden Akın, her ilin birbirinden değişik özelliklere sahip olduğunu ve bu nedenle de vaka sayılarında farklılıklar görüldüğünü sözlerine ekledi.


Kafe ve restoranların açılması konusu


Zamanla ilden ile değişecek farklı tedbirler alınabileceğini aktaran Akın, vaka sayılarının artacağı illerde tedbirlerin sıkılaştırılacağını kaydetti. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, aynı yöntemle vaka sayılarının düştüğünün görüldüğü illerde de tedbirlerde bazı esnetmelere gidileceğini belirtti. Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? sorusuyla sıkça karşılaştıklarını dile getiren Akın, vaka sayılarına göre farklı illerde kafe ve restoranların açılabileceğini aktardı. Her ilde ve her bölgede salgının farklı seyirler izlediğini vurgulayan Prof. Dr. Levent Akın, bazı bölgelerde kafe ve restoranların bir kısmının açılacağını ancak vaka sayılarının fazla olduğu yerlerde ise bu işletmelerin tamamen kapalı kalacağını belirtti. İlden ile değişecek bu kararları "yerinde karar" olarak adlandırdıklarını belirten Akın, kafe ve restoranların açılmasına ilişkin sorulara böyle cevap verdi.

İstanbul'da denetimler ciddi değil, yasaklara uyulmuyor!


Her ilin nüfusuna göre vaka sayılarının karşılaştırılması için çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Akın, bu yöntemin "insidans" olarak adlandırıldığını belirtti. Yoğun nüfuslu bir şehirde görülen 100 bin vaka sayısıyla küçük şehirlerde görülen 100 bin vaka sayısının aynı olmadığını kaydeden Akın, vaka sayısının nüfusa olan oranının önemli olduğunu vurguladı. İstanbul'da hem denetimlerin yeteri kadar ciddiyetle yapılmadığını hem de vatandaşların önelmelre uymadığını bildiren Akın, bunun gibi etmenler yüzünden virüs yayılımının devam ettiğini belirtti.