Pandemi döneminde evden çalışmaya başlayan bazı şirket çalışanları ve memurların bu düzene iyice alıştığı belirtiliyor. Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, koronavirüs salgını döneminde çalışma alışkanlıklarının değişmesine dair önemli bulgul

Pandemi döneminde evden çalışmaya başlayan bazı şirket çalışanları ve memurların bu düzene iyice alıştığı belirtiliyor. Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, koronavirüs salgını döneminde çalışma alışkanlıklarının değişmesine dair önemli bulgular sundu. Yapılan araştırmadan çıkan sonuçlara göre evden çalışmaya başlayan kişilerin yüzde 81'i yeniden ofise dönme taraftarı değil. Esnek çalışmanın çok daha etkili olduğunu düşünen yüzde 81'lik kesim, bazen evde bazen ise ofiste çalışmanın kendilerini daha verimli kılacağını belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 27'si ise ofise asla dönmeyip tamamen evden çalışmak istiyor.


"Monotonluktan sıyrılmak için 3 gün ofise gidilebilir"


Araştırmaya göre bazı kişiler ise haftanın belli günleri ofise gitmenin monotonluktan sıyrılma adına doğru bir uygulama olabileceğini belirtiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 61'ine göre haftada sadece 3 ya da 3 gün ofise gidip diğer günlerde evden çalışmak çok daha verimli olabilir. Çalışmaya atılanların yüzde 18'i ise eski çalışma alışkanlığının geri gelmesini arzu ediyor. Yüzde 18'lik bu kesime göre evden çalışmak birçok sorun ortaya çıkarıyor. Evden çalışma düzeni sonucu çalışma hayatı ile özel hayat arasındaki ayrımın bulanıklaştığını belirten bu kişiler, mesai sürelerinin psikolojik olarak uzadığını söylüyor.


Ofise dönmek isteyenlerin çoğu çocuklu çalışanlar!


Araştırmanın sonuçları ilginç bir durumu ortaya çıkardı. Çocuğu olan kişilerin ofise dönmeye daha sıcak baktığı kaydedildi. Çalışırken bir taraftan da çocuklara bakmak zorunda kalan kişilerin bir hayli zorlandığı belirtildi. Araştırmaya göre çalışanların yüzde 51'i, ofise dönmeden önce koronavirüs aşısı yaptırmak gerektiğini aksi halde dönmek istemediğini aktardı. Ankete katılanların yüzde 71'ine göre ise ofise dönmek için önce bütün çalışanların aşılanması gerektiğini kaydediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 35'i evden çalışırken işe çok daha iyi odaklandıklarını ve verimli bir çalışma süreci geçirdiklerini ifade etti.