Geçen yıl 25 Mayıs'ta ABD'nin Minnesota eyaletinde yaşanan bir ölüm vakası sadece ABD'nin değil tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Minneapolis kentinde gözaltına alınan siyahi bir ABD'li olan George Floyd'un ensesine dizinin bastıran polis memuru Derek Ch

Afra Saraçoğlu’ndan Hayranlarına Jest Afra Saraçoğlu’ndan Hayranlarına Jest
Geçen yıl 25 Mayıs'ta ABD'nin Minnesota eyaletinde yaşanan bir ölüm vakası sadece ABD'nin değil tüm dünyanın gündemine oturmuştu. Minneapolis kentinde gözaltına alınan siyahi bir ABD'li olan George Floyd'un ensesine dizinin bastıran polis memuru Derek Chauvin, Floyd'un "Nefes alamıyorum" diyerek serzenişine rağmen dizini çekmemiş ve gözaltına aldığı kişinin ölümüne neden olmuştu. Floyd'un ölümü üzerine ABD'de siyahilere karşı uygulanan ırkçılık bir kez daha gündeme gelmiş, ABD'de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde geniş çaplı protestolar düzenlenmişti.


Savunma tarafının iddiası: "Boğulma değil, yüksek doz uyuşturucu"


Gözaltı esnasında polisin müdahalesi sonucu boğularak ölen George Floyd'un avukatı Benjamin Crump, "yılın davası" olarak adlandırılan süreçle ilgili yeni açıklamalar yaptı. Ünlü oyuncu George Clooney'nin kendisine bir e-posta attığını kaydeden avukat Crump, Clooney'nin kendisine bazı tavsiyelerde bulunduğunu belirtti. Polis memuru Benjamin Crump'ın avukatının, George Floyd'un ölüm nedenini "aşırı doz uyuşturucu kullanımı" olarak göstermek istediğini hatırlatan Clooney, bu iddiayı haksız çıkartmak için bazı tavsiyeler verdi.


Clooney: "Aynı muamele Derek Chauvin'e uygulansın"


Ünlü oyuncu Clooney, bu konuyu çözüme kavuşturmak için polis memuru Chauvin'in mahkemede yere yatmasını ve kendisinin George Floyd'a uyguladığı gibi, birisinin de onun boynuna 9 dakika 29 saniye boyunca baskı yapması gerektiğini belirtti.Clooney, "Karşı tarafla anlaşılsın ve aynı muamele Derek Chauvin'e uygulansın. Bakalım 9 dakika 29 saniye boyunca boynuna bastırılınca ne oluyor. Böylece kendi tezlerini de savunma şansları olur" ifadesini kullandı. Ortalama bir insanın nefes almadan hayatta kalabilme süresinin 30 saniye ile 90 saniye arasında değiştiğini kaydeden avukat Benjamin Crump, polis memurunun kasıtlı olarak Floyd'u öldürmeye çalıştığını belirtti.