Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yapmış olduğu açıklamada asgari ücrete yapılacak zamla ilgili konuştu. Erdoğan, işveren ve işçi için de uygun olacak şekilde bir maaş belirlediklerini söyledi. 2023 yılından itibaren asgari ücret 8500 TL olacak.

Cumhurbaşkanından 1. gün sürprizi! Maaşlara yüzde 100 zam kesinleşti! Cumhurbaşkanından 1. gün sürprizi! Maaşlara yüzde 100 zam kesinleşti!

2023 yılının net asgari ücret açıklaması büyük ses getirdi. %54'lük zamla 8500 TL olan yeni asgari ücret, işçiyi de işvereni de şaşırttı. Beklentilerin üzerinde yapılan bu zam sonrasında piyasada nasıl bir değişim yaşanacağı merak ediliyor.

Net Asgari Ücret 8500 TL Oldu!

Asgari ücret artık 8500 TL olarak güncellendi. 2023 yılı boyunca eğer ara zam yapılmaz ise asgari ücret bu seviyeden işlenecek. Hali hazırda asgari ücret almayan ancak şu an maaşı asgarinin altında kalan çalışanlar ise ne yapacaklarını düşünüyor. Özel sektörde asgari ücrete yapılan zammın aynısı çalışanlara yapılacak mı merak konusu haline geldi.

Ortadirek Yok mu Oluyor?

Yapılan yeni asgari ücret zammı sonrasında ortadirek kavramının yavaş yavaş ortadan kalktığı düşünüldü. Memur maaşına yaklaşan asgari ücret, bu bağlamda dikkatleri üzerine çekti. Özel sektördeki çalışanlar bir yana işverenler de maliyet hesaplaması yapmaya başladı.

Yeni Zamlar Kapıda!

Asgari ücret zammıyla birlikte pek çok ürüne beklenmedik zamlar yapılabilir. Yılbaşından sonraki süreçte asgari maaş artışının etkilerini hissedebiliriz. Genel itibarıyla asgari maaş zammının enflasyonu daha da tırmandırdığı düşünülür. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonun kademeli şekilde düşeceğini belirtti.