Aylar süren ıslah çalışmaları sonrası Çanakkale 2. İdare Mahkemesi, Assos Antik Liman’daki projeyi iptal etti...

Çalışmalar sonrası, Assos falezleri ve doğal peyzaj yok edilirken alınan mahkemenin "iptal" kararı düşündürücü oldu.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti yakınında antik liman bölgesinde başlatılan kaya ıslahı çalışmalarının doğaya zarar verdiği verilen mücadelenin ardından mahkeme tarafından da onaylandı. Çanakkale 2. İdare Mahkemesi, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin dava açma gerekçesini haklı bularak ıslah çalışması projesinin iptali yönünde karar verdi ancak geciken bu karar için sevinilemedi.

Assos Antik Liman’a inen yolun sol kısmındaki yamaçta yer alan kayalar ve taş parçaları depremler ve doğa koşullarının etkisiyle düşmeye başlamış, Antik kent yolu ve etrafındaki otel ve restoranlar 500 gün boyunca kapatılmış ve bölge afet bölgesi ilan edilmişti. Çanakkale Valiliği ise, kaya ıslah çalışmaları kapsamında, tehlike oluşturan kayaların parçalanarak bulunduğu yerden kaldırılacağını, yamaç kısmına çelik ağ serileceğini belirtmişti.

Assos Liman

Ancak yanlış uygulama ile Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, çalışmaların tahribat ve yıkıma neden olduğuna dikkat çekerek Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun verdiği olumlu raporun iptali için Ayvacık Cumhuriyet Savcılığı’na Eylül 2021’de suç duyurusunda bulundu ve çevrecilerin şikâyetini inceleyen Çanakkale 2. İdare Mahkemesi, ıslah çalışması projesinin iptaline karar verdi.

Aralık 2020’de, Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için açılan davayı kazandıklarını söyleyen Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan Ünal konuya ilişkin şunları söyledi;

Rezalet Bitmiyor! Bu Defa Ataşehir'de Çocukların Önünde Seviştiler! Sevişenler Kim? Mülteci mi? Türk mü? Rezalet Bitmiyor! Bu Defa Ataşehir'de Çocukların Önünde Seviştiler! Sevişenler Kim? Mülteci mi? Türk mü?

“Assos Antik Liman davasını kazandık, ancak geç gelen adalet Assos Antik Liman’ın katledilemesini engelleyemedi. Assos Antik Limanı’nda arkeolojik ve doğal sit alanında dozer, kepçe kamyon gibi ağır iş makinelarinin verdiği tahribatı anlattık. Bu karardan dolayı oldukça sevinçliyiz. Ancak adalet geç tecelli etmiştir. Assos Antik Liman mevkisinde, ne yazık ki tüm çabalarımıza, resmi başvurularımıza, suç duyurularımıza, dava açıp yürütmeyi durdurma kararı almamıza rağmen büyük bir doğa ve tarih katliamı yaşanmış, Assos falezleri yok edilmiştir, bir doğal peyzaj yok edilmiştir. Assos artık eski Assos değildir ve olmayacaktır. Bölgeye arkeolojik sit yanı sıra ‘doğal sit alanı’ olma özelliği kazandıran tüm değerler yok edilmiştir”