Bir yıldır 'uçak ve helikopter alın' diye bağırılırken gece görüşlü helikopter olmadığı ormanlar sabaha kadar yandı.

Çıkan yangın sonrası geçtiğimiz yıl yarısı yanan ormanların kalanı da kurtarılamayacak yorumları geldi.

Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangını, rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş alana yayılırken dün akşam saat 20.02'de çıkan orman yangınına havadan ve karadan müdahale edilmeye devam ediliyor. Orman yangınıyla ilgili peş peşe açıklamalar gelirken Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk, "Sabotaj şüphesi var. Sabotaj ihtimali yüzde 90." dedi.

Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda dün akşam saatlerinde saat 20.02'de henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı ve alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Marmaris'te kızılçam ağaçlarla kaplı ormanda çıkan yangına ilk dakikalardan itibaren helikopterle sürdürülen müdahale, havanın kararmasıyla sonlandırıldı ancak gece boyuncu karadan müdahalenin yapıldığı yangında, 363 araç, 39 iş makinesi görev yapıyordu. Havanın aydınlanmasıyla birlikte de 20 helikopter ve 14 uçakla yangına müdahale edilmeye başlandı ancak sosyal medyada yangın ve müdehale ile ilgili sorular da çoğaldı.

220620220835452549445

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Twitter'dan yaptığı paylaşımda ilçedeki orman yangınına ilişkin şunları söyledi;

"Değerli hemşehrilerim, akşam saatlerinde Bördübet mevkiinde orman yangını meydana geldi. Yangına tüm ekipler havadan ve karadan müdahalede bulunuyor. Tek amacımız bir an önce kontrol altına almak. Gelişmeler oldukça size bilgi vermeye devam edeceğiz."

"En büyük olumsuzluğumuz rüzgarın oldukça şiddetli olması" diyen Oktay, "Tek amacımız bir an önce kontrol altına almak. Ancak rüzgardan kaynaklı durumumuz çok da parlak gözükmüyor. Gelişmeler oldukça size bilgi vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.


Öte yandan Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk yaptığı açıklamada, "Geçen sene de yaşadık biz bu olayı. Üç yerde birden yangın çıktı. Sabotaj şüphesi var. Sabotaj ihtimali yüzde 90. Oradaki arıcılar, 3-4 kişinin kaçtıklarını gördüklerini söyledi. Polis ekipleri inceliyor. 3 ayrı bölge cayır cayır yanıyor" ifadelerinde bulundu.

ALEVLERİN TEHDİT ETTİĞİ BÖLGEDE TAHLİYE BAŞLADI

Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan yangını söndürme çalışmaları devam ederen yangın esnasında alevler Bördübet yolu üzerinde ekiplerin bekleme noktasını tehdit edince bölge acilen tahliye edildi.

Yangın ile ilgili ünlü komedyen Şahan Gökbakar dün yangının ilk dakikalarında  "Bakın henüz hava aydınlık iken, bu halde yanan bir yangın... Havadan ucakla mudehale edilir mi? EDİLİR! NEREDE UÇAKLAR??? UÇAKLAR NEREDE??? BU YANGIN YINE O KADAR BÜYÜK BIR ALANI YOK EDECEK Kİ!!! YAZIK! KIŞ BOYU BU ANI SÖYLEDİM!!! NEREDE BU UÇAKLAR???" demişti.

Bu Fotoğraf Bu Defa Sosyal Medyada Türker Ertürk İle Gündem Oldu! Türker Ertürk Kimdir? Bu Fotoğraf Bu Defa Sosyal Medyada Türker Ertürk İle Gündem Oldu! Türker Ertürk Kimdir?