Türkiye tarihinde büyük bir dolandırıcılığa imza aran Rezza Zarrab'ın eşi Ebru Güneş'de kanuna aykırı hareket etmesine rağmen davadan beraat etti. O Ses Türkiye jürisi Ebru Gündeş, Beykoz Kanlıca'daki yalısını Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'

Gözden kaçırmayın

Selçuk Tepeli Neden Bardak Fırlattı! Neden Sinirlendi? Tarım Arazileri Selçuk Tepeli'yi Çıldırttı! İşte O anlar! Selçuk Tepeli Neden Bardak Fırlattı! Neden Sinirlendi? Tarım Arazileri Selçuk Tepeli'yi Çıldırttı! İşte O anlar!

Türkiye tarihinde büyük bir dolandırıcılığa imza aran Rezza Zarrab'ın eşi Ebru Güneş'de kanuna aykırı hareket etmesine rağmen davadan beraat etti. O Ses Türkiye jürisi Ebru Gündeş, Beykoz Kanlıca'daki yalısını Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı tadilat yaptığı gerekçesiyle yargılanıyordu. Ebru Gündeş hakkında verilen beraat kararı İstinaf Mahkemesi'nce onandı. Ancak tadilatı yapan şahı ceza aldı. Tapu sahibinin izni olmadan yapılamayan bu tadilatta ceza almayanın sadece Ebru Güneş olması tartışma yarattı.


Ebru Gündeş, Beykoz Kanlıca'daki yalısında 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı tadilat yaptığı gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyordu. Ebru Gündeş hakkında verilen 11 Mart 2019'da Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından beraat kararı onandı.

Yerel mahkemenin Ebru Güneş için beraat kararı vermesinin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün itirazı üzerine dosya İstinaf Mahkemesi'ne taşındı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 15. Dairesi, yerel mahkemenin Gündeş hakkında verdiği beraat kararını onadı.

TABU SAHİBİNİN İZNİ OLMADAN BU TADİLAT YAPILAMAZ! TADİLATI YAPAN CEZA ALIYOR AMA EBRU GÜNDEŞ ALMIYOR!

Kanuna aykırı tadilat yapıldığı gerekçesiyle şikayetçi olan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ karara ilişkin: “Yargı kararlarına saygımız sonsuz ancak bina korunması gereken tarihi eser. Binada yapılan izinsiz uygulamalar tespit edildi. Teknik sorumlu 1 yıl 8 ay ceza aldı ancak bu kaçak eklentiler yapılırken tapu sahipleri bunları görmediler mi, onların izni olmadan yapılabilme imkanı var mı?”

İddianamede şüpheliler Rıza Sarraf, Ebru Gündeş Sarraf ve tadilat işlemlerini yaptığı belirlenen Hakkı Süha Gökdemir hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırılık suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyordu.

Mahkeme, sanık Gökdemir’i 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırırken, Ebru Gündeş Sarraf’ın beraatine karar verdi..

Mahkeme, ABD’de bulunduğu için dolandırıcı Rıza Sarraf’ın ifadesini alamamış, Rıza Sarraf’ın dosyasını Ebru Gündeş ve Hakkı Süha Gökdemir’in dosyasından ayrımıştı.