UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde bulunan Kapadokya'daki peri bacalarının yıkımı tüm itirazlara, tüm çığlıklara rağmen devam ediyor.

Yıkımı tekrar hatırlatan ve gündeme taşıyan CHP'li Ali Öztunç, sosyal medyadan video paylaşarak, “Ortahisar-Göreme arasında yol yapacağız diye milyonlarca yıllık peribacaları yıkılıyor. Bu yapılan tarihe, Anadolu’ya ihanettir.” dedi.

okul öncesi pollinator durum kapadokya peri bacası - beats4edu.org

Uzun süredir devam eden ve aynı zamanda da tepki gören yıkım, sosyal medyada "başka ülkede olsa yıkanı ayrı, yıktıranı ayrı tımarhaneye kapatırlar"  ifadeleri ile tepki görürken Ali Öztunç da "Kapadokya bölgesinden ihanetin görüntüleri gelmeye devam ediyor. Bu ihaneti, rezaleti durdurun. Dünya’da başka kapadokya yok, peribacalarına kıymayın" dedi.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kapadokya'da peri bacaları 'yol' için yıkılıyor! CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç:

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan peri bacalarının olduğu bölgedeki yol yapım çalışmalarıyla ilgili sosyal medya hesabından video paylaşan Öztunç, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bakanlığın sosyal medya hesaplarını etiketleyerek yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

Öztunç: Yol yapacağız diye milyonlarca yıllık peribacaları yıkılıyor - Haberog

0,69 faizli krediyi onaylandı! Gören ev araştırmaya başladı! 0,69 faizli krediyi onaylandı! Gören ev araştırmaya başladı!

“UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde bulunan Kapadokya'daki peri bacaları iş makineleriyle yıkılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mehmet Nuri Ersoy tarih, kültür ve turizm adına binlerce yıllık mirasımıza, varlığımıza iş makineleri saldırıyor. Göreviniz bu rezalete son vermektir.

Ortahisar- Göreme arasında yol yapacağız diye milyonlarca yıllık peribacaları yıkılıyor. Bu yapılan tarihe, Anadolu’ya ihanettir. Yol başka güzergahtan yapılabilir ama bu peribacaları bir daha asla gelmez. Bu ihanetin hesabını sormak boynumuzun borcu.”

Peri Bacaları Gezi Rehberi: Oluşumlarından Görülecek Yerlerine Kadar Tüm Detaylarıyla Peri Bacaları