Bakanlık orman yangınları için çalışmaya devam ediyor....

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), orman yangınlarıyla müdahale için özel bir şirketten helikopter kiraladı ancak nedense Türk Hava Kurumu’nun (THK) 1969 model olduğu için eski denilen uçaklarına karşı olarak 1963 ve 1962 model helikopterler seçti.

Cumhuriyet'ten Bora Erdin'in haberine göre, Türkiye’nin ciğerlerinin yandığı, yaşanan büyük orman yangınlarında uçakların anlaşılamayan şekilde yetersiz kalması sonrasında, Rusya'dan yangın söndürme uçağı getiren CMC Savunma Sanayi A.Ş.’nin ticari geçmişinde bu alanda faaliyet göstermediği ve herhangi bir tecrübesinin bulunmadığı ortaya çıkmıştı.

Aynı şirket onca eleştiri ve itiraza rağmen şimdi de 60 yaşının üstünde helikopterleri ABD’den getiriyor. Türk Hava Kurumu’nun (THK) 1969 model olduğu için eski denilen uçaklarına karşı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından getirilen biri 1963 diğer 1962 model helikopterleri kullanması ihanet değilse ne ile açıklanacak bilinemedi.

Bu arada şirketin toplamda 10 adet yangın söndürme helikopteri getireceği öğrenildi.

Şaka gibi ama ABD’li Columbia Helicopters Inc. havacılık şirketi tarafından envanterden düştüğü 1962 yapımı N6674 kayıt numaralı dünyanın en çok uçuş süresine sahip olan helikopteri, yangın söndürme helikopteri diye Türkiye’ye geldi.

1961'deki yapımından bu yana 82.000’in üzerinde uçuş saati ile dünyanın en fazla uçuş süresi gerçekleştiren helikopterini, ABD'deki şirket geçtiğimiz yıl uçuştan çekti ancak Türkiye'deki şirket hangi mantık ve amaçla olduğu anlaşılamayan şekilde kiraladı.

Ziraat Bankası duyurdu! 5 Temmuz'dan sonra herkese 50000 TL Ödeme Yapılacak! Ziraat Bankası duyurdu! 5 Temmuz'dan sonra herkese 50000 TL Ödeme Yapılacak!

Bir diğer fiyasko ise, kayıtlarda görülen bir diğer Boeing Chinook tipi N242CH kayıt numaralı helikopterin ise son uçuşunu ABD’nin Oregon kentinde 2018’de yaptığı ortaya çıktı.

İşte Türkiye'ye getirilen N6674D numaralı Boeing Vertol V-107-II modelinin 1966'da New York Airways terminal kapısında çekilen fotoğrafı.


CMC Savunma Sanayi A.Ş. tarafından getirilmesi planlanan 10 Boeing Chinook tipi helikopterden 4'ü hafta sonu, 3'ü de dün Türkiye'ye ulaşırken 'Chinook' tipi helikopter sayısı 7'ye çıktı ve kalan 3 helikopterin de teslimat için yola çıktığı öğrenildi.

BU ARADA YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI İŞLETME YETKİSİNİ 2 AY ÖNCE ALDI
Orman söndürme konusunda tecrübesi olmadığı belirtilen CMC Savunma 2019 yılında (tesadüf o ki yangınların hemen öncesi) Ankara’da Can Çolak tarafından 100 bin lira sermaye ile kuruldu ve şirket, 2020 yılında Baki Sezek tarafından alındı.

İlginç ama kısa sürede Ocak 2021’de şirket bir kez daha el değiştirdi ve bu kez sahibi ikametgah adresi Los Angeles olan Cem Çolak oldu. Şirket geçtiğimiz yıl da yangın söndürme uçağı ve helikopterleri kiralamıştı ancak yangın söndürme gibi hava aracı işletmeciliği iş koluna 10 martta geçti.

Çöplükte korkutan yangın - Akdeniz Haberleri