Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Genel

29 Aralık 2020 Salı 14:48:59

Türkiye’yi 10 yıl sonra bekleyen büyük tehlike! Meteoroloji Uzmanı açıkladı!

Düşük yağış seviyesi nedeniyle İstanbul’daki barajların doluluk oranlarının yüzde 20’ye düştüğünü aktaran Prof. Dr. Orhan Şen, 10 yıl içinde Türkiye’ni su fakiri olacağını kaydetti.

Türkiye’nin büyük kısmında mevsim normallerinden yüksek seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle beklenen yağışlar alınamıyor. Bu nedenle İstanbul’daki barajların doluluk oranı “son 10 yılın en düşük seviyesi” olarak rekor kırdı. İstanbul’daki barajlardaki doluluk oranının yaklaşık olarak yüzde 20 olduğu belirtildi. Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, bu seviyenin yüzde 60’lara gelmesi halinde normal kabul edilebileceğini kaydetti.

Türkiye, 10 yıl sonra su fakiri olacak

Bu gidişle 10 yıl sonra Türkiye’nin su fakiri olacağını aktaran Şen, küresel ısınma yüzünden 4 mevsimin yaşandığı bölgede artık 2 mevsim görebileceğimizi belirtti.

Sera gazları nedeniyle küresel ısınmanın etkisini artırdığını belirten Şen, dünya genelinde 1 derece artan sıcaklığın doğa afetleri yüzde 30 oranında artırdığını kaydetti. Şen, ortalama sıcaklığın 4 derece daha yükselmesi durumunda Türkiye’nin 4 mevsim yaşanan Akdeniz ikliminden tropikal iklime kayacağını ifade etti.

Sonbahar ve ilkbahar iyice daraldı

Türkiye’de artık sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinin iyice daraldığını altını çizen Şen, geçiş mevsimlerinin kaybolduğunu aktardı. Türkiye’nin yarı kurak iklime doğru yol aldığını ifade eden Prof. Dr. Orhan Şen, ilerleyen dönemde yazların kurak ve sıcak geçeceğini aktardı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı