Ünlü oyuncu Helen Mirren, "Sokak Tacizine Karşı Dur" kampanyasına katılan isimlerden biri oldu. ilk defa 13 yaşındayken bulunduğu trende bir erkeğin tacizine uğradığını kaydeden 75 yaşındaki ünlü oyuncu Mirren, bu şoku uzun zaman boyunca üzerinden atamad

Ünlü oyuncu Helen Mirren, "Sokak Tacizine Karşı Dur" kampanyasına katılan isimlerden biri oldu. ilk defa 13 yaşındayken bulunduğu trende bir erkeğin tacizine uğradığını kaydeden 75 yaşındaki ünlü oyuncu Mirren, bu şoku uzun zaman boyunca üzerinden atamadığını belirtti. Popüler ve genç bir kadın olduğu 20'li yaşlarında "hemen hemen her gün" bir şekilde sözlü veya fiziksel tacize uğradığını aktaran Helen Mirren, kendisini uzun zaman boyunca güvende hissetmediğini ifade etti.


"Tacizciler sahte gururlarını kabartarak geziyor"


Kendisi gibi birçok kadının yıllar boyunca çeşitli tacizlere uğradığına tanık olduğunu aktaran ünlü oyuncu, dertleştiği birçok kadının da kendisine benzer hikayeleri anlattığını söyledi. Bazı kadınların bu konuda sessiz kalmalarına eleştiri getiren ünlü aktris, tacizci birçok erkeğin dışarda rahatça gezmesinden yakındı.Birçok olayın asla gün yüzüne çıkmadığını ve tacizci erkeklerin toplum önündeki sahte gururlarını kabartarak gezdiğini vurgulayan Mirren, tacize uğrayan kadınların konuşması gerektiğini ifade etti.

"Neredeyse her gün tacize uğruyordum"


Genç olduğu dönemde hemen hemen her gün tacize uğradığını kaydeden 75 yaşındaki ünlü oyuncu, dışarıya çıkıp tacize uğramaktansa bir dönem kendisini eve kapatarak kitaplara verdiğini dile getirdi. Kadıların yaşadığı baskının tarihsel bir kökeni olduğunu ve erkeklerin bunu anlamakta zorluk çektiğini bildiren Helen Mirren, taciz olaylarına karşı medyanın etkin rolünün küçümsenmemesi gerektiğini ifade etti.


2006'da The Queen filmiyle Oscar kazandı!


Rus kökenli bir baba ve İngiliz kökenli bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Helen Mirren'in büyükbabası Çarlık albayı olan bir Rus soylusuydu. 18 yaşındayken katıldığı seçmelerde başarı gösteren ve National Youth Theatre'da sahneye çıkan Mirren, 1966'da gösterime giren "Press for Time" adlı filmde canlandırdığı Penelope Squires karakteriyle sinemaya adım attı.Rol aldığı The Madness of King George ve Gosford Park filmlerinde aday gösterilen ancak ödülü kaçıran Helen Mirren, The Queen isimli filmle 2006 yılında "En İyi Kadın Oyuncu" Oscar ödülünü kazandı.