Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sözcü’den Ruhat Mengi’ye gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken söyledikleri dikkat çekti.

İlber Ortaylı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati hakkında “Bırak muhalifleri kendi adamların en başta onu iğneliyorlar” demesi ile gündem oldu.

Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin devam eden iç ve dış sorunları hakkında geniş bir yelpazede  Ruhat Mengi’ye konuştu.

Sedat Peker İfşası Sonrası "Pis İşlerin Kilit Adamı" Olarak Anılan Mehmet Cengiz'e Tehdit Geldi! Sedat Peker İfşası Sonrası "Pis İşlerin Kilit Adamı" Olarak Anılan Mehmet Cengiz'e Tehdit Geldi!

İlber Ortaylı’nın röportajında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile ilgili söylediği sözler ise gündemde yankı buldu.

Ortaylı, Bakan Nebati ile ilgili “Bırak muhalifleri kendi adamların en başta onu iğneliyorlar ve ben bunu çok ayıp buluyorum” derken Ruhat Mengi’nin söyleşisinden ilgili kısım ise şöyle oldu:

İlber Ortaylı da artık YouTube'da

Soru– İktidarın Osmanlı hayranlığı var ama Osmanlı'da var olan üretimi taklit etmediler. Türkiye üretmiyor, her şeyi dışardan aldığı için de iki yakası bir araya gelmedi.

"Yapamadı, yeni ekonomi politikası olmadı, kadrolarını iyi kuramadı, rekabeti kaldırdı, rekabetin kalkması çok kötü, “Ben bu işleri şu kişilere vereceğim dersen” ve verirsen böyle olur işte. Bakan Nebati maliyecilerin belki en kötüsü değil ama onunla alay edenler sadece muhalifler mi, kendi partisindekiler de alay ediyor, sonra da adamı oraya koyuyorlar, bu dürüst bir davranış mı? Yani sen birini “Bu benim bakanım” diye koyuyorsun, bırak muhalifleri kendi adamların en başta onu iğneliyorlar ve ben bunu çok ayıp buluyorum."

Soru– Ama geldiği günden beri ekonomi giderek daha beter olmadı mı?

Nureddin Nebati SADAT'a 'sır' dedi: Yanıt vermedi

"Batmış ekonomi, adam geldiği gün felaketin üstüne oturmuş zaten, farkında değil, o başka. Kaç lirayla devraldılar, neredeyse dolarla TL eşitti, değil mi, 20 yılda geldiğimiz yer belli, Nebati'yi mi bekliyordu o yani. Her memlekette az bulunan iki cins adam vardır; birisi hariciye memurlarıdır, en önemlisi de maliye memurlarıdır. Hitler bile Almanya ekonomisi batık olduğu için kendisine önerilen maliyecinin bütün şartlarını kabul etmiştir. “Emirleri sizden alırım, muavinim Yahudi'dir” dediğinde bile sesini çıkarmamıştır. Her memlekette bunların sayısı çok azdır. Kıymetini bilmediğiniz zaman böyle başınız dertten kurtulmaz.”