Koronavirüsün yayılmasını engellemek için yeni yasaklar gelmeye başladı. Açıklanan uyarılara kulak asmayan vatandaşlara bir uyarı daha geldi.

Celal Şengör Çok Acı Konuştu! İstanbul'dan Hemen Taşının! Celal Şengör Çok Acı Konuştu! İstanbul'dan Hemen Taşının!
Koronavirüsün yayılmasını engellemek için yeni yasaklar gelmeye başladı. Açıklanan uyarılara kulak asmayan vatandaşlara bir uyarı daha geldi. Olayın ciddiyetini anlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan da bir açıklama geldi. COVID-19’un yıkıcı etkilerini görmeye başladığımız İstanbul'da yayılma hızı artıyor. Özellikle mavi yakalı vatandaşların yoğun olarak bulunduğu ve yaşadığı bölgelerde tehlike çok yüksek.Beden gücü gerektiren işlerde çalışan vatandaşların olduğu bölgelere alarm verildi. Mavi yakaların yoğunlukta bulunduğu bölgelerde tehlike en üst seviyelere çıkıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Bugün tespit edilen 3.223 yeni hastamız var. Kayıplarımız günlük 100'e yakın. Sağlık çalışanlarımızın gücünün de sağlık alt yapılarının da kapasitesinin bir sınırı var. Tedbirlere uyarak mücadeleye güç verin" diyerek vatandaşlardan kurallara uymalarını istedi.

Mavi yakalı vatandaşların yani beden gücü gerektiren işçi sınıfın olduğu bölgelerde koronavirüs yayılımının yüksek olduğu saptandı. Beden gücü ile çalışan vatandaşların olduğu bölgelerde virüs hızla yayılıyor. Mavi yakalılar ile ilgili yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: "Mavi yakalıların ikamet ettiği Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Esenyurt, Ümraniye, Çekmeköy, D-100 hattı ve Küçükçekmece hastalık açısından en riskli yerler olduğu anlaşılmıştır. Kurtköy, Pendik, Samandıra, Ümraniye ve Tuzla ise Anadolu Yakası’nın en riskli bölgeleri olmuştur." ifadelerine yer verildi.

Bu sözlere ek olarak; "Mavi yakalılar, ağırlıkla Beylikdüzü, Birlik, Dudullu, İkitelli, İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Deri Sanayi, Tuzla ve Tuzla Kimya Sanayicileri organize sanayi bölgelerinde çalıştıkları için ikametleriyle, iş yerleri arasındaki mesafeyi her gün katetmek zorunda kaldılar. Bu hareketlilik, İstanbul'da Covid-19 salgınında artışa neden olmuştur." diyerek mavi yakalı vatandaşların risk oluşturduğunu söyledi.Ülkemizde son 24 saatte 89 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Son sayı ile beraber toplam can kaybı 11 bin 507’e ulaştı. Son 24 saatte 142 bin 496 Covid-19 testi yapıldı, 3 bin 223 kişiye hastalık tanısı konuldu ve  2 bin 561 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 353 bin 663'e çıktı.