James Cameron'ın yönetmenliğinde 237 milyon dolara çekilen ve 2009'da gösterime giren Avatar filmi, yaklaşık 2 milyar 800 milyon dolarlık gişe hasılatıyla dünya çapında fırtına yaratmıştı. Uzun zamandır beklenen devam filmi Avatar 2'nin 2022'de vizyona g

James Cameron'ın yönetmenliğinde 237 milyon dolara çekilen ve 2009'da gösterime giren Avatar filmi, yaklaşık 2 milyar 800 milyon dolarlık gişe hasılatıyla dünya çapında fırtına yaratmıştı. Uzun zamandır beklenen devam filmi Avatar 2'nin 2022'de vizyona girmesinden önce filmin yönetmeni James Cameron'dan önemli açıklamalar geldi. Marianne Williamson adlı podcast programına katılan Cameron, filmin yapım sürecine dair bilinmeyenleri anlattı. Terminatör, Titanik, Ailens ve The Abyss gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni olan James Cameron, Avatar 2'nin yapım sürecinde senaristleri kovmakla tehdit etmek zorunda kaldığını dile getirdi.


"Yeni düşünceleri duymak istemiyordum"


Senaristlerin devam filmleriyle ilgili yeni düşünceleri olduğunu ancak bu yeni düşüncelerin filmi bozabileceğini düşündüğünü kaydeden ünlü yönetmen, filmin aslına sadık kalınması gerektiğini belirtti. Avatar'ın çok seilmesinin bazı sebepleri olduğunu kaydeden Cameron, bu bileşenlerin değiştirilmesi halinde bunun Avatar'a değil bir başka filme benzeyeceğini söyledi. Senaristlerin yenilik hakkında oldukça coşkulu olduğunu belirten usta yönetmen, bu fazla coşkunun bazen insanı yanlış yollara sokabileceğini kaydetti.


"Aksi halde başarısız olacaktık"


Avatar'ın deva filmleri için kolları sıvadığı zaman toplamda 3 film olacağını zannettiğini kaydeden usta yönetmen, daha sonra film sayısının 4'e çıktığını aktardı. Yönetmenleri bir araya topladıktan sonra bir süre kimseden yeni fikir duymak istemediğini söyleyen Cameron, öncelikle filmin yapısını sağlam şekilde kurmaya odaklandığını dile getirdi. Bazı senaristlerin buna rağmen önüne yeni fikirler getirdiğini kaydeden 66 yaşındaki ünlü yönetmen, bütün senaristleri kovmakla tehdit etmek zorunda kaldığını belirtti. Avatar'ın çok sevilmesini sağlayan bağlantıdan kopmamaları gerektiğini söyleyen Cameron, "O közün sönmesi halinde başarısız olacaktık" diye konuştu. Avatar 2 filmi 2022'de vizyona girecek. Serinin bundan sonraki üç filmi 2024, 2026 ve 2028'de vizyona girecek.