Koronavirüs salgını ile mücadelede aşılama tüm hızı ile devam ederken normale dönüş için değerlendirmelerde sürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin koca Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Mart ayı için önemli adımlar atılacağını söylemişti. Maskelerin çıkacağı tarihte belli oldu.

Gözden kaçırmayın

KDK Açıkladı! MEB Ve Adalet Bakanlığı Şikayet Yağmuruna Tutuldu! MEB Ve Adalet Bakanlığı'nda Neler Oluyor? KDK Açıkladı! MEB Ve Adalet Bakanlığı Şikayet Yağmuruna Tutuldu! MEB Ve Adalet Bakanlığı'nda Neler Oluyor?

Koronavirüs salgınında omicron varyantı ile birlikte vaka sayıları 100 bini görmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin koca Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada salgının pik yaptığını söylemiş Ve bundan sonra düşüşün başlayacağını duyurmuştu. Sağlık Bakanlığı koronavirüs bilim kurulu yaptığı toplantılar sonucunda Mart ayından itibaren normale Dönüş için adımlar atılmasına karar verdi. Normale dönüş de risk grupları ve 65 yaş üstü öncelik alınacak. Bu risk grupları için düzenlemelerin yapılacağını öğrenilirken havaların ısınması ile birlikte daha da rahat bir dönem başlayacak.

Maskelerin atılacağı tarih belli oldu

Alınan bilgilere göre Mart ayından itibaren Maske ve mesafe kurallarının açık alanlarda kaldırılması gündeme gelecek. Yani park bahçe ve sokak gibi ortamlarda maske kullanımı zorunlu olmayacak. Yine lokanta ve restoranların açık alanlarında da maske zorunluluğunun kaldırılması gündemde.

mart-ayinin-normallesme-adimlari-belli-oldu-iste-maskelerin-cikacagi-tarih-2

Maske kullanımı kapalı alanlarda sürecek

Diğer yandan Mart ayında açık alanlarda maske kurulu kaldırılsa bile kapalı alanlarda ve insanların yoğun olduğu uçak tren toplu taşıma otobüs ve AVM'ye gibi yerlerde maske kullanımının devam etmesi bekleniyor.

Molnupiravir'in yerli temini için önemli gelişme

Sağlık Bakanı Fahrettin koca Geçtiğimiz günlerde koronavirüse karşı etkili olduğu tespit edilen Molnupiravir'in yerli temini için gereken adımların atıldığını söylemişti. Molnupiravir'in Özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşların tedavisinde kullanılacağı öğrenildi. Yetkililer Birgül ilaç hakkında yaptıkları değerlendirmeler de hastaneye yatmadan tedavi de önemli olduğunu söylerken yurt dışında ilk piyasaya çıktığı zaman 780 TL olarak satılan ilacın yerli temini konusunda önemli adımların atıldığını dile getirdi. Söz konusu İlacın Türkiye'de 11 TL'den satılmaya başlandığı açıklandı.

65 yaş üstü ve risk gruplarının bu ilacı kullanmaya başlaması ile birlikte hastanelerdeki yükünde azalması bekleniyor. Uzmanlar bu konuda yaptıkları açıklamada Daha erken ya da daha geç kullanılması durumunda ilacın istenilen sonucu vermeyeceğini belirtirken doğru zamanda kullanılması gerektiğine dikkat çekti.