Türk kökenli Alman yönetmen Fatih Akın ile tanışması sonrasında kariyeri yükselişe geçti. Mehmet Kurtuluş Nereli? Oyuncu Türkiye’de memleketi olan Uşak ilinde doğdu.

Türk kökenli Alman yönetmen Fatih Akın ile tanışması sonrasında kariyeri yükselişe geçti.

Mehmet Kurtuluş Nereli?

Oyuncu Türkiye’de memleketi olan Uşak ilinde doğdu. Kurtuluş, küçük yaştayken ailesiyle beraber Almanya’ya yerleşti. Almanya'nın Aşağı Saksonya bölgesindeki Salzgitter kentinde yaşadılar.

Mehmet Kurtuluş Kaç Yaşında?

27 Nisan 1972 tarihinde doğdu. Boğa burcu olan Kurtuluş, 2021 yılı itibariyle 49 yaşındadır. Sanatçı, yarım asrı bulan ömrüne hem Alman hem de Türk yapımı birçok dizi ve sinema filmi sığdırdı.

Mehmet Kurtuluş’un Oynadığı Diziler

Sanatçının kariyerinde az sayıda da olsa oynadığı birkaç dizi bulunuyor. Özellikle Almanya’da adı duyulduktan sonra Türk yapımcıların da dikkatini çeken Mehmet Kurtuluş, ilk dizi oyunculuğunu da ülkemizde yaşadı. 2004 yılında Kasırga İnsanları için kamera karşısına geçti. Bu dizide Selçuk karakterini canlandırdı. Ardından Star TV ve Fox TV’de yayımlanan Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizisinde rol aldı. Bu tarihi kurgusal yapımda Boşnak Derviş Mehmed Paşa karakterine hayat verdi.

2018 yılında ise Netflix’in ilk Türk dizisi olan Hakan: Muhafız’ın kadrosuna dâhil oldu. Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Ayça Ayşin Turan, Okan Yalabık ve Burçin Terzioğlu gibi ünlü oyuncularında bulunduğu Hakan: Muhafız’da Mazhar Dragusha rolüyle ekranlarda göründü.

Bunun ardından ilk defa Türk olmayan bir dizide oynadı. Jason George'un meydana getirdiği Into the Night dizisi, Polonyalı Jacek Dukaj'ın bilim kurgu romanı The Old Axolotl'dan esinlenerek gerçekleştirildi.  Into the Night da yine Netflix’in ilk Belçika özgün serisi olarak dikkat çekti. Kurtuluş, burada Ayaz rolünü canlandırdı.

Yıllarına göre Mehmet Kurtuluş’un oynadığı diziler:

2020 - Into the Night

2018 - Hakan: Muhafız

2015 - 2016 - Muhteşem Yüzyıl: Kösem

2004 - Kasırga İnsanları

Mehmet Kurtuluş’un Oynadığı Filmler

Farklı ülkelerin yapımları olan filmlerde boy gösteren Kurtuluş’un ilk sinema filmi 1996 yapımı Getürkt’tür. Filmin yönetmenliğini bir başka gurbetçi Fatih Akın üstlendi. Onun Fatih Akın ile olan yolculuğu daha sonra da devam etti. Kurz Und Schmerzlos ve Im Juli adlı filmlerin yönetmenliğini de Fatih Akın yaptı. Türkiye yapımı Tereddüt, Pars, Abdülhamid Düşerken gibi filmlerin de kadrosunda yer aldı.

Yıllarına göre Mehmet Kurtuluş’un oynadığı filmler:

1996 - Getürkt

1998 - Kurz Und Schmerzlos

2000 - Im Juli,

2001 - Herz

2002 - Boran

2002 - Nackt

2003 - Abdülhamid Düşerken

2004 - Lautlos

2004 - Gegen Die Wand

2007 - Pars:

2012 - Transfer

2014 - Big Game

2014 - Honig İm Kopf

2016 - Tereddüt, Yönetmen

Mehmet Kurtuluş Aldığı Ödüller

Mehmet Kurtuluş; 1998’de Locarno Uluslararası Film Festivali’nde Kısa ve Acısız filmi ile En İyi Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Mehmet Kurtuluş Özel Hayatı ve Sosyal Medya HesabıBaşarılı isim, sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Kurtuluş, hem Twitter hem de Instagram üzerinden sık sık paylaşımlar yapıyor. Instagram’da @mehmetkurtulusofficial, Twitter’da mehmetkurtulush hesaplarına sahip olan oyuncuyu 2021 yılı itibariyle Instagram’da 71 bin 100, Twitter’da ise 10 bin 100 hesap takip ediyor.