Koronavirüs salgınının gölgesinde gerçekleşen 93'üncü Oscar Ödülleri'nden 3 ödülle ayrılan Nomadland filminin yönetmeni olan Chloe Zhao'nun başarısı Çin'de sansüre uğradı. Ülkenin resmi yayın organları dahil birçok sosyal medya uygulaması ünlü yönetmenin

Bu yıl pandeminin gölgesinde gerçekleşen 93'üncü Oscar Ödülleri, sosyal mesafe kuralları gözetilerek Union Garı ile Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle sahiplerine ulaştı. Geceye damga vuran filmlerden biri Frances McDormand'ın başrolünde oynadığı Nomadland filmi oldu.

En İyi Film Ödülü kazanan Nomadland'in başrolünde bulunan Frances McDormand "En İyi Kadın Oyuncu", filmin yönetmeni Chloe Zhao ise "En İyi Yönetmen" ödülünü aldı. Geceden üç ödülle ayrılan filmin yönetmeni olan Chloe Zhao, en fazla dikkat çeken isimlerden biri oldu.

Ülkenin resmi organları görmezden geldi!

Çin'in başkenti Pekin'de doğan başarılı yönetmen Chloe Zhao'nun başarısı dünya çapında gündeme oturdu. Çin devletinin resmi kanalları olan CCTV ile Xinhua ise Chloe Zhao'nun başarısını sansürledi. Sosyal medyada takipçi sayısı 14 milyonu geçen film dergisi Watch Movies, Zhao'nun Oscar ödülü kazanmasıyla ilgili bir paylaşım yaptı ve ünlü yönetmenin başarısını kutladı.

Teşkilat'a Yeni Gelen Oyuncu Tüm Dengeyi Bozdu! Murat Yıldırım Dayanamayıp Diziden Ayrılabilir! Teşkilat'a Yeni Gelen Oyuncu Tüm Dengeyi Bozdu! Murat Yıldırım Dayanamayıp Diziden Ayrılabilir!

Watch Movies'in bu paylaşımı Çin'de kullanılan sosyal medya platformu olan Veybo tarafından sansüre maruz kalarak kaldırıldı. Nomadland filmiyle Oscar kazanan Zhao hakkında "#En İyi Yönetmeni kazandı" başlıklı etiketin de sansür uygulanan içeriklerden biri olduğu kaydedildi.

"Bu içerikler yönetmeliklere göre yasaklanmıştır"

Ülkede sinema meraklılarının en fazla kullandığı uygulamalardan biri olan Douban ise Chloe Zhao ile Nomadland ile ilgili yapılacak bütün aramalara yasak getirdi. Chloe Zhao'nin daha önce verdiği röportajların da silindiği görüldü.

Uygulamanın mesajında, "Bu içerikler yönetmeliklere göre yasaklanmıştır ve görüntülenemez" ifadelerini gören kullanıcılar ise ateş püskürdü. Önceki ay Altın Küre Ödülleri'nde Çin'in yönetim sistemini eleştiren Chloe Zhao, yaptığı açıklamalarla ülkesinin gündemine oturmuştu.