Çip krizi, dolar kuru, Rusya Ukrayna savaşından dolayı kapanan fabrikalar…. Ancak daha bitmedi. Otomobil sektörü için yeni açıklama geldi.

Akbank Başvuru Yapana 40000 TL Nakit Ödemesi Yapıyor Akbank Başvuru Yapana 40000 TL Nakit Ödemesi Yapıyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, otomobil piyasasında 2022'nin en önemli olayının "bulunurluk" olacağını açıklarken 'maliyetlerin artması araç fiyatlarının artma ihtimalini yükseltti' dedi.

Türkiye’de vergilerle ve düşen alım gücü ile ayrıca bir “hayal” haline gelen otomobil konusunda bir

Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'a konuşan ODD Başkanı Ali Haydar Bozkurt “Rusya-Ukrayna savaşı durumu tamamıyla değiştirdi. Bugün baktığımız zaman arz ve lojistik kaynaklı problemlerin arttığını görüyoruz. Bu problemler daha kompleks, karmaşık ve büyümüş durumda. Bu sene dünya genelinde yapılan tahminler normal şartlara göre 3-5 milyon adet aracın üretilememesi sonucunu doğuracağını gösteriyor. Arz kaynaklı problemler önümüzdeki seneye de sarkacak" şeklinde bildirim yaptı.

2022’de Türkiye otomotiv sektöründe ilk gündem maddesinin 'bulunurluk' olacağını anlatan Bozkurt, "Pandemi kaynaklı sorunların yol açtığı çip, lojistik ve hammadde ile ilgili belirsizlikler sürdükçe 2022 yılı için pazar kapanışı tahmininde bulunmak zorlaşıyor. 2022 yılı iç pazar tahminlerine göre geçen seneki iç pazar adetlerini yakalamak büyük başarı olacak" dedi.

Bu arada dünyadaki enflasyonist ortama da dikkat çeken Bozkurt, "Bunun üzerine enerji fiyatlarında ciddi sıçramalar mevcut. Bu durum da enflasyon artış trendinin devam etmesine neden olacak. FED her ne kadar hızlı bir faiz artırımı döngüsüyle bu enflasyonist ortamı dizginlemeye çalışsa da gerek ülkemizde gerek dünyada enflasyonist ortam 2022’de de devam edecek. Bu da ister istemez bütün firmaların, markaların maliyetlerini artıracaktır. Maliyetlerin artması da gerek sıfır kilometre araçlarda gerek ikinci el araçlarda fiyatların artması ihtimalini yükseltti. Dolayısıyla sistemin bir arz bir de fiyat tarafı var. Bu durum, araç bulunabilirliğini sıkıntıya sokacaktır. Aynı zamanda da enflasyon nedeniyle de fiyatların yukarı yönlü devam etme ihtimali artıyor" açıklamasında bulundu.