Ülkemizde araç almak her bireyin en başta gelen hayallerinden biridir. Birçok insan para biriktirerek ya da kredi çekerek hayalindeki arabayı satın almayı istiyor.

Ülkemizde araç almak her bireyin en başta gelen hayallerinden biridir. Birçok insan para biriktirerek ya da kredi çekerek hayalindeki arabayı satın almayı istiyor. Günümüzde yapılan zamlarla beraber araba hayali sadece hayallerde kalmış oluyor, en son yapılan ÖTV zammı araba alacak olan vatandaşları hayallerine kavuşturmak yerine hayallerinden vazgeçmesine sebep oldu.

Birçok vatandaş uzun süre para biriktirmek zor olduğundan dolayı ve istediği arabayı almak için taşıt kredilerine başvuru yapıyor. İnternet de yapılan taşıt kredisi aramaları araba alacak olanların en sık ziyaret ettiği konulardan biridir fakat son yapılan zamlarla beraber krediye olan ilgiyi büyük bir oranda düşürmüştür.

2. El Araba Fiyatları El Yakıyor


Araba alımlarında her birey genelde ilk kez kendisinin süreceği sıfır kilometre araç talep eder. Sıfır araba hayali kuran vatandaşlar ÖTV zammından sonra 2.el arabaya yöneldiler fakat son zamanlarda 2.el arabalardaki fiyat beklenmedik bir şekilde yükselişe geçti. Bomba etkisi yaratan bu fiyat artışı bir çok kişide şaşkınlık uyandırdı. Araba fiyatlarında ki zamlar birçok ekonomisttin ve uzmanların tartışma konusu yaratmıştır. Araba almak isteyenler sıfır kilometre araç alamamanın ardından 2.el fiyatları da eklenince araba alma fikrinden iyice uzaklaşmışlardır.

Hangi Kredi genel müdürü Oray Durmazoğlu fiyatlarla da yükselişin sebebini şöyle açıklıyor; faizlerin uygun olması nedeniyle fiyatlarda büyük artış gerçekleşti. 2.el arabalar sıfır kilometre araç fiyatlarını geçmiş bulunmakta. Uygun faiz oranlarının ardından gelen ÖTV zammı 2. El araç fiyatlarını daha da çok arttırmaya sebep olmuştur, bundan dolayı arabaya olan ilgi de talep de azalmakta sözlerine yer verdi.

Araba Fiyatları Tekrar Düşecek mi?


ÖTV zammı ve faiz oranlarının yükselişi sebebiyle taşıt kredisine olan talep haliyle azaldı. Taşıt kredisine olan bu azalma haftalık değerlendirilmeler incelendiğinde %30 gibi bir oranda düşüşün gerçekleştiği gözlenmekte. Taşıt kredisine olan ilgisizliğin bir süre daha devam edeceğini vurgulayan Durmazoğlu; bu yılın son dönemlerinde sıfır araç stokları olacak bu durumunda araç fiyatlarını düşüreceğini ve araç taleplerinde tekrar yükselmesini beklediklerini söyledi.

Durmazoğlu’nun bu sözleri araba hayalleri kuran vatandaşlar için tekrar umut verici olmuştur. Oray Durmazoğlu’nun tahminleri doğrultusunda eğer fiyatlarda düşüş gerçekleşirse araba alma hayalleri yarım kalmış birçok insan tekrar hayallerine kavuşmuş olacak.

Korona Virüsü Araba Fiyatlarına Etkisi


Bu yılın başlarında başlayan Korona virüs Türkiye’yi birçok alanda diğer ülkelerde olduğu gibi olumsuz etkilemiştir. Sokağa çıkma yasaklarıyla beraber tüketim ve üretim alanlarında düşüş gerçekleşmiştir. Bu alanlardan biride otomobil sektörü olmuştur. Dünya genelinde üretim faaliyetlerin gerilemesi sıfır araç stoklarında azalmaya sebep olmuştur bu yüzden de fiyatlarda inanılmaz derece fiyat artışı gerçekleşmiştir. ÖTV zammının altında yatan en büyük sebeplerden biri olmuştur.