Ramazan ayının gelmesi ile birlikte özellikle açlık süresinin uzun olmasından dolayı sahurda tok tutan yiyecekler ve sahurda susatmayan yiyecekler merakla aranıyor. Özellikle diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan yulaf da en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Peki, sahurda yulaf yenir mi? Sahurda yulaf yemek kilo aldırır mı?

Gözden kaçırmayın

Biran Damla Yılmaz’ın Yeni Sevgilisi Doğuş Özdemiroğlu Kim? Doğuş Özdemiroğlu Nereli, Ne İş Yapıyor ve Kaç Yaşında? Biran Damla Yılmaz’ın Yeni Sevgilisi Doğuş Özdemiroğlu Kim? Doğuş Özdemiroğlu Nereli, Ne İş Yapıyor ve Kaç Yaşında?

Sahurda doğru beslenme, oruç tutarken zorlanmadan günü geçirmek için çok önemli. Bu konuda her Ramazan ayı öncesinde diyetisyenler ve beslenme uzmanları bazı önerilerde bulunuyor. Özellikle diyet yapanların sahurda beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri ve kilo aldıracak yiyeceklerden de uzak durmaları gerekiyor. Bu noktada da devreye diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden olan yulaf giriyor. Peki, sahurda yulaf yemek tok tutar mı? Sahurda yulaf kilo aldırır mı? Sahurda yulaf yenir mi?

Sahurda ne yenir?

Uzmanlar, sahurda doğru beslenmenin gün boyunca tok kalmak için önemli olduğuna dikkat çekiyor. Ancak tok kalmak kadar sahurda susatmayacak yiyecekleri tüketmek de çok önemli. Tok kalmak için kepekli makarna, yumurta, esmer pirinçten yapılan pilav ya da bulgur pilavı tüketmek doğru seçenekler arasında yer alıyor. Aynı zamanda uzmanlar beyaz ekmek yerine sahurda tahıllı ekmek tüketmeyi de tavsiye ediyor. Sahurda kahvaltı yapmayı tercih edenler için de öneriler var. Öncelikle tuz içeriği az olan lor peynirini tercih etmek önemli. Ayrıca bol yeşillik tüketmek de dengeli beslenme için büyük önem taşıyor.

Sahurda yulaf yenir mi?

Tok tutucu özelliği nedeniyle yulaf, diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Diyetisyenler bu nedenle Ramazan ayında da yulafın bol bol tüketebileceğinizi söylüyor. Özellikle ekmek yerine 2-3 yemek kaşığı kadar yulafı süt ya da yoğurtla karıştırarak tüketmek çok daha sağlıklı.

Sahurda yulaf yemek kilo aldırır mı?

Uzmanlar Ramazan ayında kilo almamak için de beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerektiğini söylüyor. Bu nedenle karbonhidrat alırken aşırıya kaçmamak gerekiyor. Az işlenmiş tahılları tüketirseniz Ramazan ayında kilo alma sorunundan da kurtulma şansını elde edersiniz. Sahurda yulaf yemek kilo aldırmaz, tam tersine hem gün boyunca tok kalmanıza yardımcı olur hem de diyetinize katkı sağlar.