Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 1 Mart 2021 tarihi itibariyle açıklanan Koronavirüs salgınında yeni normalleşme dönemi beklenen etkiyi yapamadı. Aksine vaka sayıları salgının ilk dönemine göre daha da artış gösterdi.

BRICS Nedir? Hangi Ülkeler Üye? Türkiye BRICS'e Girecek mi? Neden Erdoğan'ı Kurtarma Planı Dendi? BRICS Nedir? Hangi Ülkeler Üye? Türkiye BRICS'e Girecek mi? Neden Erdoğan'ı Kurtarma Planı Dendi?
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 1 Mart 2021 tarihi itibariyle açıklanan Koronavirüs salgınında yeni normalleşme dönemi beklenen etkiyi yapamadı. Aksine vaka sayıları salgının ilk dönemine göre daha da artış gösterdi. Hal böyle olunca gevşeyen tedbirlerin geri getirilmesi kaçınılmaz oldu! Gelen son dakika duyuma göre 81 ilde tam kapanma gündeme geldi! 81 ilde tam kapanma olacak mı? Tam kapanma olursa nereler açık olacak? 81 ilde Tam kapanma ile ilgili tüm detaylar ve duyumlar haberimizin devamında sizlerle...

Koronavirüs vaka sayılarında artışın önüne bir türlü geçilemiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilen Koronavirüste yeni normalleşme döneminin ardından iller kategorilere ayrılmış ve her ilde İl Hıfzısıhha Kurulları aracılığı ile lokal kararlar alınmaya başlanmıştı. Ancak 81 ilden gelen vaka ve ölüm istatistikleri salgının seyrinde olumsuz durumların yaşandığını ortaya koyuyor. Hal böyle olunca Fransa ve pek çok ülkede olduğu gibi bir 'tam kapanma' durumu için ihtimal de doğdu!

TAM KAPANMA OLACAK MI? NE KADAR SÜRECEK?

Koronavirüs salgınının ülkemizde halen daha kontrol altına alınamaması nedeniyle tam kapanma beklentisi bir hayal değil. Hatta pek çok köşe yazarı ve gazeteci, tam kapanma ile ülke genelinde 2 ila 3 hafta süresince sokağa çıkma yasakları ilan edilmesi ve zaruri durumlar haricinde herkesin evlerine çekilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Şuan için Tam Kapanma ile ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil.

Koronavirüs salgınının son dönemde artan yayılımı nedeniyle 81 ilde de hastane kapasiteleri tam dolu konuma yaklaşmış durumda. Yoğun bakım ünitelerinde hasta yatak doluluğu büyükşehirler özelinde dikkatleri çekiyor.

ANKARA VE İSTANBUL'DA YÜKSEK VAKA SAYILARI

Normalleşme döneminden kısa bir süre önce düşüşe geçen vaka sayıları, normalleşme döneminde yeniden yükselişe geçmiş durumda. Özellikle Ankara ve İstanbul'da vaka sayıları yeniden salgının ilk dönemindeki seviyelere kadar çıkmış durumda. Hal böyle olunca Ankara ve İstanbul için ek tedbirlerin ve tam kapanma ihtimalinin gündeme gelmesi kaçınılmaz oluyor. Kısa süre içerisinde Ankara ve İstanbul için yeni tedbirlerin açıklanması bekleniyor.

BAKAN KOCA: SALGINI AŞI İLE AŞACAĞIZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada Mayıs sonu itibariyle 100 milyon doz aşının ülkemize geleceğini ve yaklaşık 50 milyon vatandaşın aşılanacağını belirtmişti. Bu çerçevede söz konusu aşılama programı çerçevesinde Mayıs - Haziran ayları itibariyle salgında önemli bir eşik aşılmış olacak. Aşılamanın toplumun geneline yayılmasıyla birlikte 2021 yılının kalanında Koronavirüs salgınını etkileri de kırılmış olacak. Salgının aşı ile kontrol altına alınması bekleniyor.

Ancak aşılamaya kadar Koronavirüs salgınının daha da yayılmasını önlemek için tam kapanma ihtimali de gündeme gelebilir! Şuan için Hükümet ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile Bilim Kurulu tarafından tam kapanma ihtimali dillendirilmemiş olsa da kısa süre içerisinde tam kapanma konusunda resmi bir açıklamanın gelip gelmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Tam kapanma ile ilgili yukarıda da belirtildiği üzere şuan için resmi bir açıklama gelmedi. Tam kapanmanın süresi, niteliği ve tam kapanma durumunda nerelerin açık olacağı gibi konular da netleşmiş değil. Konu ile ilgili resmi bir açıklama gelmesi durumunda sizlerle paylaşacağız.