TRT1 ekranlarında 14 bölüm yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi heyecanla yeni bölümlerini yayınlamaya devam ediyor. Her hafta Pazartesi günü yeni bölümü ile izleyenleri ile televizyon ekranlarında buluşuyor.

Gönül Dağı'nda Yürek Burkan Ayrılık Bir Süre Konuşulacak! TRT Dizisinin Reyting Kaynağıydı... Gönül Dağı'nda Yürek Burkan Ayrılık Bir Süre Konuşulacak! TRT Dizisinin Reyting Kaynağıydı...
TRT1 ekranlarında 14 bölüm yayınlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi heyecanla yeni bölümlerini yayınlamaya devam ediyor. Her hafta Pazartesi günü yeni bölümü ile izleyenleri ile televizyon ekranlarında buluşuyor. Dönem dizilerinin çok sevildiğini ve izleyenlerin büyük bir dikkat ile izlediğini biliyoruz. Örneklere baktığımız zaman Muhteşem Yüzyıl, Payitaht Abdülhamit gibi pek çok tarihi dizi, izlenme konusunda beklediğinden daha fazlasını aldı. Bu saydığımız dizilere eklenen bir yeni dizi de Uyanış Büyük Selçuklu'nun olması bekleniyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin barındırdığı karakterler oldukça güçlü ve dizideki karakterleri canlandıran oyuncular da oldukça başarılı isimlerden oluşuyor.

Başarılı oyuncu kadrosu ile dizi de anlatmak istediği konuyu çok net ifade edebiliyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin karakterleri ve bu karakterleri canlandıran oyuncular araştırılmaya başlandı. Dizi de yer alan bazı oyuncular pek çok başka başarılı yapım da yer alan isimlerdir. Bazıları ise diğerlerine göre daha az bilinen ve daha az ön planda olmuş isimlerdir. Dizide gösterilen dönemin padişahı Melikşah'dır. Melikşah karakterini ise başarılı oyuncu Buğra Gülsoy canlandırmaktadır. Melikşah'ın yanı sıra Terken Hatun karakterine güzel ve yetenekli oyuncu Hatice Şendil hayat vermektedir. İlker Kızmaz, Arslantaş'ı canlandırırken Ekin Koç ise Ahmed Sencer'i canlandırır. Hasan Sabbah karakterine Gürkan Uğur hayat vermektedir. Dizinin sevilen kadın karakterlerinden Elçin'i Leyla Lydia Tuğutlu oynuyor. Son olarak Nizmülmülk'ü Mehmet Özgür, Gazzali'yi Cemal Toktaş, Andreas'ı Osman Sonant canlandırmaktadır.Uyanış Büyük Selçuklu dizisi konusu;

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde anlatılan konular diğer diziler ile hemen hemen aynı şekilde. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde adından da anlayacağımız gibi Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun devlet yapısını, siyasi olaylarını ve dönemin savaşlarını anlatıyor. Bu olayların ve konuların yanında dizide Melikşah'ın hayatı da konu ediliyor. Selçuklu Devleti döneminde yaşanan olaylar, yapılan savaşlar ve Selçuklu Devleti'nin devlet ilişkilerini anlatmaktadır. Başarılı dizinin yönetmen koltuğunda Emre Konuk oturmaktadır. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin senaryosunu ise Serdar Özönalan ve yönetmen koltuğunda oturan Emre Konuk kaleme almaktadır. Akli Film imzalı dizi 14 bölüm yayınlanmıştır. 7 Ocak Pazartesi 2020 günü 15. bölümü yayınlanacaktır.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi oyuncuları ve karakterleri;

Buğra Gülsoy – Melikşah,

Hatice Şendil – Terken Hatun,

Gürkan Uygun – Hasan Sabbah,

Ekin Koç – Ahmed Sencer,

Leyla Lydia Tuğutlu – Elçin,

İlker Kızmaz – Arslantaş,

Mehmet Özgür – Nizamülmülk,

Cemal Toktaş – Gazzâlî,

Osman Sonant – Andreas,

Sevda Erginci – Tuna,

Murat Garipağaoğlu – Abd’ûl-Melik bin Attaş,

Bülent Alkış – Ömer Hayyam,

Çiğdem Selışık Onat – Seferiye Hatun,

Ali Gözüşirin – Muhammed Tapar,

Leyla Feray – Gevher Hatun,

Serdar Kılıç – Alp Arslan,

Volkan Keskin – Bozkuş,

Mehmet Bozdoğan – Tâcülmülk,

Ertuğrul Postoğlu – Korkut Ata,

Nik Xhelilaj – Yorgos,

Janbi Ceylan – Aydoğdu.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ne zaman, hangi kanalda ve saat kaçta yayınlanıyor ?

Uyanış Büyük Selçuklu adlı tarihi dönem dizisi TRT1 ekranlarında her hafta Pazartesi günü saat 20.00'da ekranlara geliyor.